Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) късно следобед е приел Наредба № 21, отнасяща се за задължителните минимални резерви на търговските банки в централната банка. Наредбата влиза в сила от 4 януари догодина, съобщават от БНБ.
С наредбата се въвежда дефиниция за „свръхрезерви“ на търговските банки в народната банка, както и безпрецедентното задължение спрямо тези свръерзерви да се прилага негативен лихвен процент, „когато лихвеният процент за депозитното улеснение на Европейската централна банка е отрицателен“. Към момента лихвеният процент по депозитното улеснение на ЕЦБ възлиза на -0,2%, което означава, че и търговските банки в България ще трябва да заплащат на централната банка лихва за съхраняването на дефинираните като „свръхрезерви“ средства в нея. Документът постановява още, че ако лихвеният процент по депозитното улеснение на ЕЦБ е 0% или е положителна величина, лихвеният процент за „свръхрезервите“ на търговските банки в БНБ ще бъде равен на 0%.
Друга промяна е отпадането на признаването за резервни активи на средства на банките по сметки в националния системен компонент TARGET2-BNB. Управителният съвет на направи промени в лихвените проценти, приложими като санкция за неизпълнение от банките на изискванията за задължителни минимални резерви. Тези промени ще бъдат отразени в Бюлетина за лихвените проценти по резерви на банките в БНБ.