БНБ трябва да поеме отговорността по казуса с КТБ

11.09.2014 | 13:49
по статията работи: Георги Велев
Предложението за даване на достъп до малките депозити е добро, смята омбудсманът Константин Пенчев
БНБ трябва да поеме отговорността по казуса с КТБ

Твърде дълго продължи сагата с Корпоративна търговска банка (КТБ), заяви омбудсманът Константин Пенчев.  Най-сетне трябва да се намери институция, която да сложи край на това и да реши какво правим – оздравяване на банката, фалираме ли я или какво. Не може хората да бъдат държани в тази агония. Това за мен е просто безобразие, заяви Пенчев пред БНР.

По думите му тези месеци на пълно бездействие и на нищо неговорене и най-вече на нищо неправене не са полезни нито за някакви инвеститори, евентуално, нито за хората, добави той.

Трябва да се знае кой поема отговорността и според мен само един може да я поеме – БНБ, категоричен бе омбудсманът. „Аз имах възможност да се запозная с аргументите на БНБ. Аз съм тотално и изцяло несъгласен като юрист с правните доводи на БНБ. Това е едно шикалкавене и прехвърляне на топката неизвестно по какви причини. Предложението на министър Порожанов е добро, но не може министърът да заповяда, нито който и да е било друг, трябва БНБ да разреши това нещо на квесторите.

По отношение на действията на главния прокурор Сотир Цацаров по казуса КТБ, Пенчев каза: "Предимството на главния прокурор като посредник пред омбудсмана, който по закон е посредник, е че когато главният прокурор покани ръководството на БНБ, то отива под строй, а когато омбудсманът ги покани, те биха ме отминали с презрение".

Институциите трябва да работят и всяко едно бавене е във вреда на всички хора и на сигурността на държавата, защото едно такова бавене създава впечатление у обществото, и това го казвам съвсем компетентно и авторитетно.

„Хората спират да вярват в банковата система изобщо, т.е. това за мен е сериозна опасност за националната сигурност. И когато Централната банка излиза с официално становище, че не би могло да бъдат гарантираните влогове, защото държавата няма пари – това за мен е заплаха за националната сигурност.
Как може да се каже, че една държава няма да си спази законите понеже нямала пари. Това е
граничи с престъпление, обясни още той.

В БНБ вече е внесено предложение за от представители на Оманския фонд, за оздавяване на банката. Компанията EPIC е поискала разрешение от БНБ да направи одит на случващото се в КТБ и след това да представи план за възстановяването на банката.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...