БСК: В макроикономически план България се представя най-добре в сравнение със съседите си

18.04.2017 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Българската стопанска камара направи изследване за промените, настъпили в България в периода след приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС, през 2007 г.
БСК: В макроикономически план България се представя най-добре в сравнение със съседите си
Снимка: БГНЕС

В макроикономически план България се представя най-добре в сравнение със своите съседи Румъния, Македония и Сърбия. Данните, които отчита страната ни по конкурентоспособност, външна търговия и инвестиции, са по-добри и от тези на Унгария и Словакия. Това отчита изследване на Българската стопанска камара за промените, настъпили у нас в периода след приемането на България за пълноправен член на ЕС, през 2007 г.

Българската стопанска камара направи изследване за промените, настъпили в България в периода след приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС, през 2007 г. То съпоставя данни освен от България и от още пет държави . Показателите на България са сравнени с тези на Румъния, която е член на ЕС също от 2007 г.; със Словакия и Унгария, които са членки на Общността и са съпоставими с България по ключови показатели и с Македония и Сърбия, които са географски съпоставими с България, но не членуват в ЕС. 

В макроикономически план България се представя най-добре сред изследваните държави. На втора позиция е Унгария, трета е Словакия, четвърта е Македония, Румъния е на пето място, а Сърбия– на последно. 

В класацията на Световния икономически форум за конкурентоспособност България отново се представя най-добре от изследваните държави. Страната ни е подобрила драстично резултата си спрямо 2007 г., когато е била на 79-то място, а през 2016-та се изкачва на 50-то място. С най-голям принос за това подобрение са технологичното развитие и ефективността на стоковия пазар. За добрите позиции на България спомага и макроикономическата стабилност. 

10 години след присъединяването към ЕС българският износ е нараснал над 2 пъти при средногодишен ръст от 8%, показва още изследването. През този период вносът расте средногодишно с 4,6%. 

Основни пазари в рамките на ЕС са Германия, Италия и Франция. За България са важни и пазарите на Турция, Румъния и Гърция. Структурните промени в българския износ са в полза на продукти с вложени повече знание и капитал. 

Като цяло, България следва тренда на сходни по параметри държави и в пакет с тях се доближава до средните за ЕС показатели, сочи още изследването на Стопанската камара. От данните става ясно, че инвестициите в България също нарастват с 4% (през 2015 г. спрямо 2007 г.), докато в ЕС за този период те са намалели с 2%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...