Снимка: Mf.co.za
Налице e трайна тенденция на намаляване на постъпленията от осигурителни вноски във фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО) от началото на тази година. Това заяви днес председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев, който представи предложения за промени в системата на пенсионното и социалното осигуряване. Трябва да гарантираме стабилността на пенсионната ни система", смята Данев.
От камарата предлагат да се намали за две години осигурителната вноска за универсалните пенсионни фондове от 5% на 2%. През този период средствата в резултат от намалението на тези вноски следва да остават на разположение на фирмите, които предходните три месеца не са намалили числеността на персонала с повече от 2%, не са намалили обема на месечната осигурителна вноска и нямат просрочени задължения към ДОО. Средствата от фирмите, които не отговарят на горните изисквания, трябва да се пренасочват към фондовете на ДОО. Размерът на осигурителните вноски за Универсалните фондове (за родените след 31.12.1959г.) за 2008 г. при 5% вноска е 550 млн.лв. Така че според камарата, ако се приложи предлаганата от тях мярка, на разположение на бизнеса могат да останат до 300 млн. лв., които могат да се ползват за нови инвестиции, нови производства и/или разкриване на нови работните места. Осигурява се и допълнителен ресурс за солидарния фонд до 300 млн.лв.
За първите 4 месеца на годината приходите от вноски във фондовете на ДОО са намалели с 5% от заложеното в бюджета, което предполага създаване на дефицит от не по-малко от 200 млн.лв. за годината. Само за първите 4 месеца на т.г. осигурените лица са 140 000 души по-малко. От БСК са категорични, че резултатите от дейността на пенсионно-осигурителните дружества през 2008 г. са негативни, вследствие кризата на инвестиционните пазари, а пенсионната система е в умерен риск. Проблеми със системата ще има през следващото полугодие и през 2010 година, прогнозира Данев.
Той още подчерта, че се наблюдава пълзящ ръст на безработицата и в момента тя надминава 7 на сто. По информация на БСК голяма емигрантска група сънародници от Испания и Гърция, особено с ниска квалификация, се завръща в страната. В резултат на това ще се увеличи финансовата тежест върху социалните фондове, предупреждава той. С развитието на кризата ще расте и "сивият сектор". "Има хора, които получават обезщетения за безработни, а едновременно с това работят в "сивия сектор". За да се пресече тази практика, от БСК предлагат обезщетенията за безработица да се изплащат, само ако безработните се разписват за присъствие ежедневно по електронен път, в различни часове.
Божидар Данев подчерта, че от Камарата непрекъснато консултират фирми за стъпките за уволнения на служители. През последните дни постъпват разнопосочни сигнали и изказвания от страна на правителството, допълни той. "От една страна, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че ще се намалят сериозно социалните плащания, като се вдигнат минималните прагове. От своя страна социалният министър Емилия Масларова заявява, че "това са абсурди" и че не може и да се мисли за намаляване на социалните плащания, при очертаващия се сериозен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт", даде за пример на Божидар Данев.
"Не можем да подминем и някои хитрини от страна на работодателите, които забелязваме напоследък", каза Данев. След вдигането на праговете, те сменят трудовите договори на служителите си, като им дават нова длъжностна характеристика. Арматурисът става общ работник, а началникът на цех - отговорник по производството. Целта е служителите да попаднат в по-нискък осигурителен праг, изтъкват от БСК.
В условията на криза бизнесът ще търси всякакви вратички да намали разходите си. В тази игра участва както работодателят, така и работникът. На този етап работникът не го интересува какви пари ще постъпят в ДОО, а какво ще получи на ръка, констатира Данев.
Сред предложенията на БСК към държавата е да се увеличи минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица от 260 на 450 лева. Те към момента са около 300 000 души. С увеличението се осигуряват допълнителни средства във Фонд "Пенсии" на ДОО в размер на 300 млн. лв.
Друго предложение е да се осигури равнопоставеност между държавата (като работодател) и останалите работодатели, като държавата стане солидарен осигурител на държавните служители, кадровите военнослужещи, служителите на МВР и служителите от правораздавателната система. Държавата да внася за осигуряваните от нея лица пълния размер на полагащата се осигурителна вноска, като се отчитат категорията и срокът на получаване на пенсията. Тези средства да се приспадат от субсидията, която се предоставя на НОИ от Държавния бюджет за изплащане на пенсии. Средната осигурителна вноска, която се внася от работодателя (държавата), е от 22 до 25% от получаваното възнаграждение. Вноската за покриване на разходите за пенсии и обезщетения е не по-малко от 48%. Необходимо е държавата да внася разликата от около 250 млн.лв. Със същите средства да се намали субсидията към ДОО.
Държавните служители, кадровите военнослужещи, служителите на МВР и служителите от правораздавателната система да внасят ежемесечно, както всички останали осигурени лица, осигурителни вноски за сметка на получаваното от тях възнаграждение. Предлага се това да се осъществи като се трансформира предвиденото за 2009 година увеличение на техните заплати в средства за дължимите от тях осигурителни вноски. По този начин се осигурява се приход от лични осигурителни вноски в социалните фондове в размер на 190 млн.лв. Със същите средства да се намали субсидията към ДОО.
От БСК още настояват да се ускори въвеждането на единно платежно нареждане за работодателите при плащане на осигурителни вноски. Така, около 100 млн.лв. годишно ще остават у работодателите.
С направените предложения от бизнеса смятат, че ще се осигури допълнителен приход към социалните фондове на ДОО в размер на не по-малко от 800 млн. лв. Предложенията на БСК и коментарът на Божидар Данев може да чуете след материала.
"В тежката крисисна ситуация трябва да се задават тежки въпроси, особено, както е в нашия случай преди избори", подчерта още председателят на БСК. Според него всяко разумно правителство би подкрепило направените предложения. Тяхното изпълнение трябва да започне още от септември, категорични са от БСК.