БСК: Държавната помощ във ВЕИ сектора руши конкурентната среда

17.07.2015 | 13:15
по статията работи: Десислава Маданска
Трябва да се гарантира равнопоставеност на всички участници на пазара, смятат работодателите
БСК: Държавната помощ във ВЕИ сектора руши конкурентната среда
Снимка: Sxc.hu

Българската стопанска камара (БСК) е против всякакви форми на държавна помощ, тъй като подобна намеса в пазарните отношения рушат конкурентната среда. Това се посочва в становище на работодателската организация относно Наредбата за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), изпратено до министрите на енергетиката, на финансите и на икономиката.

От бизнеса посочват, че самите ценови добавки за енергия от ВЕИ са следствие от държавна помощ. С проекта за Наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от ВЕИ практически се прави опит дефорамциите, създадени в резултат от държавна помощ, да се лекуват отново с пари от държавната хазна, се посочва в писмото.

„Притиснати от административните и правни норми на Брюксел, с оглед запазване на интересите на българските производители, сме принудени да подкрепим приемането на Наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от ВЕИ. Същата следва да отразява в максимална степен изискванията, възможностите и философията на Насоките на ЕК за държавна помощ в областта на околната среда и енергетиката, и да обхваща възможно най-голям брой предприятия, пишат работодателите.

От БСК смятат, че трябва да се гарантира равнопоставеност на всички участници на пазара да кандидатстват за държавна помощ. От организацията изтъкват, че почти всички страни-членки на ЕС прилагат тази възможност, за да поддържат конкурентоспособността на определени свои сектори, които са с голям дял в износа. Това поставяло българските производители в неконкурентна позиция спрямо субсидираната продукция в другите страни от ЕС. Ето защо, България не трябва да пропуска възможността да предостави допустимата от ЕК държавна помощ за подпомагане на най-засегнатите производства, с голям дял на електроенергията в себестойността на продукцията, добавят работодателите.

Ако се приложи принципът за подпомагане на всички засегнати, а не за най-засегнатите, каквито са изискванията на Насоките на ЕК, напълно реалистично е ЕК да откаже нотификация на българската наредба.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...