БСК: Заплати и пенсии да се актуализират разумно

10.06.2011 | 12:10
по статията работи:
В позицията на БСК се посочва още, че актуализацията на пенсиите следва да се извърши с еднакъв процент за всички пенсии
БСК: Заплати и пенсии да се актуализират разумно

Във връзка с планираното увеличиение на минималната работна заплата (МРЗ) с 30 лв. от началото на юли до 270 лв. днес от Българската стопанска камара (БСК) обявиха, че подкрепят увеличение на доходите на заетите в икономиката. От организацията са на мнение обаче, че решенията за това трябва да се вземат на ниво предприятие и/или бранш.

В позицията на БСК се посочва още, че актуализацията на пенсиите следва да се извърши с еднакъв процент за всички пенсии, в зависимост от осигурителния доход, инфлацията и ръста на БВП.

Индексирането на най-ниските пенсии "награждава" една част от осигурени лица, които не са внасяли дължимите вноски и са лъгали обществото, и "наказва" хората с по-високи пенсии, както и получаващите т.нар. "стари пенсии", които са били коректни и изрядни спрямо пенсионно-осигурителната система. Подобен подход деформира солидарния принцип, демотивира осигурените лица за внасяне на осигуровки в реални размери и дестабилизира финансово пенсионната система, обясняват от стопанска камара.

За това актуализацията на пенсиите и минималната заплата да се прави след отчитане на преките и косвени ефекти и не под натиск се обявяват още от работодателската организация. От там припомнят, че МРЗ е ключов икономически параметър, чрез който по силата на повече от 20 закона и над 40 подзаконови акта се променят автоматично множество социални плащания, такси (в т.ч. таксите за посещение при лекар и зъболекар, и за болничен престой), концесионни възнаграждения, възнагражденията на висшата администрация, субсидиите за политическите партии и пр.

Промяната на МРЗ, без отчитане нат този акт, ще постави в затруднение голяма част от фирмите в България и преди всичко - малките и средни предприятия. Това решение ще принуди работодателите да закрият работни места и/или да освободят главно нискоквалифицираната работна ръка, както и ще доведе до допълнителен натиск върху обществените фондове и дебаланси в приходната и разходната части на държавния бюджет и бюджета на ДОО, посочват от БСК.

От там поставят няколко въпроса:

  1. Защо с административно решение трябва да се повишава заплатата на ниско образованата и неквалифицирана работна сила? Защо това се прави и за проспериращите, и за стагниращите сектори на икономиката?
  2. Каква е ролята на МРЗ - бюджетен и социален инструмент или инструмент за признаване на качеството и количеството положен труд?
  3. Какви ще са преките и косвените ефекти от промяната на МРЗ върху приходната и разходната част на държавния бюджет и на бюджетите на социалните фондове? Могат ли съответните бюджети да поемат тези разходи или ще се увеличава дефицитът в консолидираната фискална програма?
  4. Ще се покрият ли увеличените разходи на другата част от населението, която не е в групата на "наградените"?

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...