Намалението на осигурителната тежест с 2% от началото на 2010 година ще остави в бизнеса около 380 - 400 млн. лв., които са глътка въздух за развитието му, предвид проблемите свързани с достъпа до кредити. Тези средства са изключително важни и те ще дадат възможност да се запазят определен брой работни места и ще подобрят допълнително бизнес средата. Това каза заместник-председателят на Българска стопанска камара Камен Колев, цитиран от Агенция "Фокус".
Колев обясни, че бизнес средата - финансова и данъчна е относително благоприятна и се подобрява още с това намаление, което е добър сигнал за инвеститорите в условията на криза. Той уточни, че намалението с 2% на осигурителна тежест се разпределят и за работодателя и за работника като отношението е 60: 40, тоест 1,2% е намалението за работодателя и 0,8% е намалението за работника. "Така че и двете страни печелят от намалението с 2% на осигурителната тежест и ще останат повече пари и в работодателя, и в работника", посочи Колев.
500 милиона лева нахвърлят невъзстановените от държавата средства към бизнеса, каза зам.-председателят на БСК. По думите му една от антикризисните мерки на държавата трябва да е навременното връщане на ДДС. Бизнесът е притиснат с необосновано високите такси, добави той. Според него и инфлацията се очертава да е много ниска.
Колев обясни още, че в условията на криза трябва да се акцентира върху проблема с безработицата и мерките да бъдат насочени към запазване на работните места. Бизнесът настоява да се запази сравнително стабилната данъчна среда и да се осигури недискриминационен достъп на българските фирми до обществените средства чрез обществените поръчки. Основната пречка пред българските участници в едно такова състезание са изискванията, обясни Колев.
Между 45 и 50% от фирмите ще работят, без да имат намерение да увеличават продажбите и с очакване да няма стагнация на продажбите. Те не предвиждат нито намаляване, нито увеличаване на заетостта, заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов. Фирмите не предвиждат нито намаляване, нито увеличаване на заетостта.
За нас е важно да се реагира динамично и възможно най-бързо чрез увеличаване на достъпа до ресурс чрез банките, заработване с европейските фондове, обясни Симеонов.
.