Минималните осигурителни прагове за малките и средните фирми да не са задължителни, а препоръчителни, предлагат от Българската стопанска камара (БСК).
Осигурителните прагове не трябва да се увеличават по административен път, смятат още от камарата. Експертите на камарата изчислиха, че за 7-процентния среден ръст на минималните осигурителни доходи (МОД) основна заслуга имат три секторни споразумения - в земеделието, в търговията и в туризма. Ако хипотетично се премахнат споразуменията в тези сектори, то средното договорено увеличение на МОД е 2%
За тази година паралелно бяха увеличени осигурителните вноски с 1.8 процентни пункта, МОД - с 5.6%, а работните заплати - с 5.9%. На този фон бюджетът на НОИ е с дефицит от около 300 млн. лв.
БСК е за увеличение на доходите, вкл. на пенсиите, но против това да става по административен път. Ръстът на доходите трябва да се основава на реални икономически резултати, тенденции и възможности. Високи доходи ще има тогава, когато нарасне броят на качествените и устойчиви работни места. За да стане това, нужни са насърчителни мерки, спокойна бизнес среда и най-вече по-малко административна намеса в икономиката, заявяват от БСК.
На 3 октомври ще се проведе последното заседание на работната група за определяне на МОД-2012. До момента са сключени 46 браншови споразумения за 1188,5 хил. заети в икономиката, като средното увеличение на МОД спрямо настоящата година е 7%. Предстои министърът на труда и социалната политика да реши дали ще наложи административно увеличение на осигурителните прагове в секторите, за които няма двустранни споразумения, или ще се съобрази с настояването на работодателите да запази праговете на нивото от тази година.