Ниската цена на електроенергията за регулирания пазар у нас не стимулира мерките за енергийна ефективност. Това заяви по време на форум по темата изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
В България 85% от пазара на енергия е регулиран - цените се определят от ДКЕВР, а не на пазарен принцип. Заради криворазбрана социална политика цените на електроенергията за битовите потребители се
задържат надолу, а в
същото време останалите 15 процента от пазара - индустриалните потребители плащат висока цена на енергията. Това обясни по време на събитието Данев, цитиран от БТА.
От БСК са убедени, че постепенно трябва да се намалява квотата на регулирания пазар до достигането на ситуация, в която 50% от енергията да бъде на свободния пазар на електропотребление. Докато това се случи от организацията предлагат да има 3 подпазара – регулиран, вътрешен пазар за индустрията и външен пазар за износ. Когато бъде постигната целта, индустрията и износа трябва да се обединят в един общ пазар
"Самата енергийна система потребява една огромна част от енергията, която произвежда, тоест енергийната ни система не е енергийно ефективна", каза още Данев, информира БГНЕС..
Председателят на БСК коментира, че българската икономика не е най - енергоемка, а просто такава я правят инвеститорите, които изнасят добавената стойност от производството навън. Той допълни: "Няма политика на страната ни за задържане на развойната и маркетинговата дейност, т.е цялата добавена стойност от производството да остава в България. Създаваме все по-малко интелигентна икономика при нас. Липсва иновацията и развитието на икономиката на знанието и това е въпрос на политика".