БСП готви вот на недоверие заради АЕЦ "Белене"

30.03.2012 | 15:51
по статията работи: Петър Чернев
Според ИТАР-ТАСС България има повече нужда от проекта отколкото Русия
БСП готви вот на недоверие заради АЕЦ "Белене"
Снимка: Econ.bg

Парламентарната група на Коалиция за България настоява спешно да бъде публикуван докладът на консултанта по проекта АЕЦ „Белене” и искат референдум, предаде репортер на Агенция “Фокус”. "Червените" започват и консултации за вот на недоверие.

"Бойко Борисов и ГЕРБ загробиха АЕЦ „Белене”. Отказът е фатален за България и цената ще платят българските потребители". Това заяви в декларация от името на група от парламентарната трибуна депутатът от ПГ на Коалиция за България и министър на икономиката и енергетиката в правителството на Тройната коалиция Петър Димитров. Той добави: 

„България ще бъде изправена пред непосилни цени. Това е директно предателство спрямо националните интереси. Това беше единственият високотехнологичен проект, който реализира българската икономика. Демонстрирахте пред Европа и света, че страната е неспособна да реализира втори ядрен проект за 30 години. Не българите, вие сте неспособни”.

Темата за вот на недоверие за "Белене" е част от политическата активност на БСП преди конгреса им. Това отговори  вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. 

Разбираемо е, че преди вътрешната битка в партията там напрежението става голямо и трябва да се търси някъде отдушник, каза Цветанов. Според него консултациите за вот на недоверие или искане на министерски оставки са
политически елемент от парламентаризма в България.

Същевременно председателят на Сдружение "България на гражданите" Меглена Кунева призова за пълна прозрачност в преговорите между българската и руската страна по енергийните въпросите. Във видео-чат с близо 300 свои симпатизанти, бившият еврокомисар определи проекта "АЕЦ Белене" като „мегаломански, от който страната ни не е имала нужда”. „При "АЕЦ Белене" трябваше да имаме сигурен западен инвеститор, какъвто загубихме”, коментира Кунева и окачестви като положителен отказа на страната ни от строителството на втора атомна централа.

„Ако заменяме една ядрена зависимост с още по-дълбока газова, не мисля, че печелим особено много. Това не е просто тема за ядрената енергетика, а за управленски подход.”  Така Меглена Кунева отговори на въпрос – какво се променя в енергийната зависимост на България от Русия, ако на мястото на АЕЦ-Белене се изгради газова пароцентрала, която ще се захранвана със суровина от „Газпром”. Това става ясно от информация на сдружението.

България излезе от проекта с руско участие за съоръжението АЕЦ "Белене", но не отказа да си сътрудничи с Русия, засега само на думи. Това пише ИТАР-ТАСС в задълбочен анализ по повод последното развитие на проекта. Изданието допълва, че премиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев подчертаха след обявяването в сряда на официалното решение на правителството, че отношенията между двете страни не трябва да се ограничават само до един проект, а по-скоро да се развиват в други насоки.

Определението "приятелството по сметка" между България и Русия не отива на проекта АЕЦ "Белене", който е необходим много повече на България, отколкото на Русия, продължава коментарът. По думите на ръководителя на руската държавна корпорация за атомна енергия "Росатом" - Сергей Кириенко, с при общ портфейл от 20 блока за атомни електроцентрали, с които сега разполага корпорацията в момента, загубата на един се явява несъществена.

Така че проектът е важен за Русия, но е стратегически за България.

Много хора вече се замислят за бъдещето на българската ядрена енергетика. Министър-председателят заяви след заседанията на икономическата комисия в Народното събрание, че е възможно изграждане не само на VII блок на АЕЦ "Козлодуй", но и на VIII, което изглежда още по-утопично като идея.

В АЕЦ "Козлодуй" в момента от 6 блока, функционират само два - V и VI, като лицензът на първия изтича през ноември 2017 г., а на втория - през октомври 2019 г. След като ги спре България ще се превърне от страна, изнасяща електроенергия, в такава, която я внася, предричат руските експерти.

Решението по проекта "Белене" някои наричат политически и икономически правилно, докато други предричат краха на националната ядрена енергетика и излизане на страната от енергийната периферия, при това не само на Европа, но и на целия свят. Политически правилен нарекоха изхода за централата тези, които са изцяло незаинтересовани от излизането на Русия на европейския енергиен пазар. Така че ключовата дума за проекта е "политически", а не "икономически".

Говорейки за проекта, не може да не споменем и негативните последици от правителственото решение. На първо място това е проблемът с увеличаването на цената на електроенергията. Изминалата необичайно студената зима засегна сериозно джобовете на обикновените граждани в България. В резултат потреблението на газ от населението е нараснало с 20%, отбелязва iNews.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...