74 депутати от БСП, ДПС и независими народни представители внесоха вот на недоверие към правителството на ГЕРБ. Партиите обосновават хода си с провала на политиката на властващите в областта на правосъдието и вътрешните работи, съобщава пресцентърът на БСП. Това е вторият вот на недоверие в тази област.
Във връзка с доклада на ЕК за напредъка на България в областта правосъдие и вътрешни работи, от БСП обявиха, че ще започнат консултации за внасяне на вот.
На 17 юли, вторник, БСП започна консултации с всички парламентарно представени политически сили с изключение на ГЕРБ. Поводът бе изтеклата „чернова“ на доклада на ЕК, а след официалното му публикуване, БСП определиха позицията на ЕК като „червен картон“ за управлението на кабинета.
Според социалистите е нужно Цветан Цветанов да си подаде веднага оставката, защото оставането му на поста министър на вътрешните работи е „вредно за страната“.
"За първи път на шестата година от членството ни в ЕС се появява констатация за "липса на насока на политиката, което възпира напредъка", посочи
левицата. "Явно ГЕРБ не притежава капацитет за решаването на проблемите в сектора "Правосъдие и вътрешни работи".
"Налага се друг модел на властта, друго управление. Моделът ГЕРБ е изчерпан. Всичките тези страници на доклада (на ЕК - бел. ред.) водят до този много категоричен извод. Колкото по-скоро се смени правителството, толкова по-добре. Страната се нуждае от ново управление", заяви красноречиво зам.-председателят на ДПС Лютви Местан.
Иван Костов пък коментира, че е неуместно точно БСП и ДПС да искат вот на недоверие към кабинета на ГЕРБ, защото 40% от констатациите в доклада имали отношение към тройната коалиция.
Въпреки че според Костов "ЕК не дава на това правителство никакъв шанс".
От ГЕРБ обявиха, че вотът на недоверие не ги притеснява.
Дебатите по вота на недоверие и гласуването по искането му следва да се проведат в 7-дневен срок от внасянето, съгласно правилника на Народното събрание.