БСП ще възстанови реализацията на проекта за АЕЦ "Белене", ако на следващите избори ситуацията се промени. Това заяви зам.-председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Петър Димитров на пресконференция в Добрич. Той добави, че единственият, който има право да вземе решение за бъдещето на вторатаядрена централа, е българският народ чрез допитване, информира БТА.
Водят се разговори с други парламентарно представени партии за внасяне на предложение за референдум, който най-вероятно ще бъде съсечен от сегашното мнозинство. Има някаква надежда в това, че част от независимите народни представители не подкрепиха мнозинството в решението за прекратяване на проекта, каза Димитров. По думите му не е ясно какво ще се случи след очаквания персонален натиск над всеки от тези депутати.
Президентът на България (2002-2012 г.) Георги Първанов заяви в петък сутрин в ефира на БНТ, че проектът АЕЦ "Белене" не бива да се възприема като окончателно затворен. Той обясни: "Като представител на левицата мога да кажа, че след година и половина, ако имаме лявоцентриско управление, БСП като точка първа в енергийната си политика трябва да запише възобновяване и ускорено изграждане на АЕЦ "Белене".
АЕЦ „Белене” е нужна на България, защото ядрената енергия няма алтернатива, защото е най-евтина и най-чиста. Това заявявиха по-рано днес в позиция, разпространена на сайта им, от НДСВ. От "жълтата партия" допълват, че централата е нужна, за да запази позицията на страната ни като енергиен център в региона, което ще ни даде допълнителна независимост.
Предишното правителство беше договорило изграждането на проекта да струва 8 млрд. евро. Благодарение на действията на правителството на ГЕРБ централата беше оскъпена до сума, надхвърляща 10 млрд. евро. Позицията на ГЕРБ е лицемерна, защото ще хвърли негативите от решението за „Белене” върху следващите правителства, допълват от НДСВ. От там допълват:
АЕЦ „Белене” не е само енергиен бизнес и има много други аспекти. Той е част от визията за развитието на икономиката. Проектът осигурява хиляди качествени работни места за висококвалифицирани хора, поръчки на детайли и оборудване за българските предприятия.
В заключение се посочва, че изборът не е между атомната енергетика и енергийната ефективност. Същевременно в момента държавата прави много малко за енергийната ефективност и не я стимулира.
"По проекта "Белене" ще имаме приятелско разделяне с Русия - без дела и искания, без неустойки". Това обясни късно вечерта в петък министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев на извънредна пресконференция след завръщането си от Москва. По време на визитата му беше договорено, че България ще плати произведеното оборудване за централата, както и че Русия има интерес към строежа на газова централа в Белене.
През април НЕК и "Атомстройекспорт" ще направят съвместни работни групи, които да изчислят и запишат каква работа е свършена и какво оборудване е поръчано и произведено. До края на месеца ще стане ясно какво сме поръчали и колко ще трябва да платят от НЕК за поръчано, но не платено оборудване, информира iNews.bg.
По повод доклада на доклада на консултанта HSBC, премиерът коментира, че той е струвал "нищожно малко на фона на изхарченото досега". Той гарантира, че щом стане готов документът, веднага ще го покаже.
Борисов отново коментира тезата, че по-добрата енергийна ефективност ще ни струва по-малко и ще бъде по-ефективно от нова централа. Според него "хиляда мегавата се губят по мрежата - единият реактор на АЕЦ "Козлодуй" работи напразно". Подобряването на ефективността, както и санирането на жилищата, ще намалят значително потреблението "И кварталите ще станат по-красиви, и потреблението на енергия ще намалее", обясни премиерът.
*Информацията е актуализирана към 17 ч.