БСП иска оставката на Трайков заради отказа на RWE от "Белене"

28.10.2009 | 16:33
по статията работи:
"Правителство е виновно", заяви бившият министър Петър Димитров. Според него развитието на нещата е било очаквано
БСП иска оставката на Трайков заради отказа на RWE от "Белене"

С неясната си политика в енергетиката българското правителство проваля стратегически национални интереси. Ръководството на БСП изразява категорично несъгласие с хаотичните и необмислени действия на управляващите в енергийния сектор.

Разнопосочните и негативни сигнали за неефективността на АЕЦ "Белене" доведоха до оттеглянето на партньора на НЕК в проекта RWE. Забавянето или провала на изграждането на втората атомна централа ще доведе до финансови негативи от милиарди евро. В условията на икономическа криза това ощетява националния интерес и отблъсква потенциални бъдещи инвеститори. Това е изключително тежък удар за българската икономика и енергетика, се посочва в позиция на БСП.

Ръководството на "червената" партия иска незабавна оставка на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заради неспобността му да реализира и провежда националната политика в сектора.

Още преди месец и половина немската компания RWE са обяснили, че се оттеглят от АЕЦ "Белене". В писмото на компанията е отбелязано, че са направени всички опити да се спаси проектът, но понеже в миналото не са направени икономически разчети, компанията не иска да купува „котка в чувал" и затова се оттегля. Това съобщи премиерът Бойко Борисов пред журналисти. Той добави: Вместо Станишев да говори за измислени кръгове, да каже какво са лъгали RWE.

Премиерът обясни какво означава да се даде държавна гаранция за проекта - „Ако дадем гаранция, децата ни трябва да я плащат".

Заслугата RWE да се откаже от проекта "АЕЦ Белене" в голяма степен е на българското правителство. Това заяви пред Агенция "Фокус" бившият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

RWE се отказа заради „рекламата", която правителството направи на проекта, и активните обяснения, че той не е икономически изгоден за България и че държавата няма да даде никакви гаранции, а смята да се оттегли, допълни Димитров. Според него безспорно влияние са оказали и финансовите проблеми на немската компания.

Отказът на RWE е бил очакван, тъй като бившият стратегически партньор на Националната електрическа компания (НЕК) се е обезверил от нагласата на сегашното управление, стана ясно още от думите на бившия енергиен министър. Според него вероятно ще трябва да стартира нова процедура за избор на стратегически партньор, което в условията на криза ще бъде трудно.

Забавянето на проекта за втора атомна централа ще струва скъпо на България. Финансовите негативи за страната ни ще са толкова по-големи, колкото повече време се протака изпълнението на проекта, коментира още Петър Димитров. Той припомни, че договорът се индексира с инфлация, като в момента не е ясно точно коя от двете стойности ще се използва - българската или европейската.

Договорът за изкупуване на 49% от проекта "АЕЦ „Белене" би навредил по-скоро на RWE. Те са поели ангажименти, които трябва да бъдат преразглеждани и със сигурност трябва да поемат своята част от тежестите, коментира от своя страна бившият зам.-министър на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев.

По думите му през последните 3 месеца евентуалният отказ на германската компания е ставал все по-очевиден, главно заради безпринципното говорене на новите управляващи. В този контекст всеки сериозен инвеститор се усеща несигурен и непредсказуемостта на нашето правителство доведе до тази ситуация, коментира Куюмджиев. Той допълни, че неустойките по договора с „Атомстройекспорт" са доста големи, основно защото по-голямата част от оборудването за бъдещата втора атомна вече е поръчано и се произвежда.

„За мен нещата не са толкова фатални и трагични. Въпрос на политика, която за съжаление няма, е какво ще се прави оттук насетне, защото акционерното дружество съществува. Това, че собствеността на онези 49% от акциите се сменя, означава, че ще започнат едни сложни разговори и да се види кой ще ги вземе", обясни бившият енергиен зам.-министър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...