Предложения за изменение и допълнение на Закона за кредитиране на студенти и докторанти внесе ПГ "БСП за България". От левицата смятат, че лихвите по кредитите на учащите могат да се намалят от 7 на 3,5%. Предложенията са по идея на Младежкото обединение в партията и са резултат от дебати с неправителствени организации, сред които и студентски такива.
"Приетият през 2008 г. закон доказа, че е един от важните инструменти за постигане на по-добър баланс и по-високо ниво на съучастие във финансиране на висшето образование чрез споделяне на финансовата отговорност между държавата и обучаващите се. Така се дава допълнителна възможност за повишаване на образованието на млади хора, които нямат възможност сами да осигурят необходимите средства, свързани с изплащане на дължимите такси и издръжката по време на обучението им", мотивират се от БСП. От левицата припомнят данни, според които само в периода от 2010-2015 г. близо 18 хил. студенти и докторанти са се възползвали от тази кредитна услуга, гарантирана от държавата, а общият размер на получените по нея кредити е над 114 млн. лв.
Социалистите отбелязват, че повечето банки, предоставящи услугата, предпочитат да предлагат максимално допустимия лихвен процент. В повечето държави на ЕС процентът при подобен тип кредитиране на студенти е значително по-нисък или дори не е предвиден такъв, допълват от БСП. Според тях евентуалното намаляване на процента няма да доведе до риск за банките, тъй като кредитите за студенти и докторанти се гарантират от държавата. Същевременно ще се създадат благоприятни финансови условия за заложените в сферата на висшето образование цели и ще се осигури оптимален баланс между правата и интересите на предоставящите и получаващите кредити по закона, смятат от левицата.
"Бихме искали законът да важи не само за редовни студенти, а и за задочници. Младите хора на България заслужават своя шанс да учат и да се развиват тук, затова и държавата трябва да подпомогне усилията им", обясни един от вносителите на измененията Лало Кирилов от БСП.
В мотивите си вносителите на законовите изменения посочват, че кредитирането само на учащите редовно поставя е неизгодна позиция младежите, предпочели задочна, вечерна или дистанционна форма на обучение. Включването на задочниците в програмата за студентско кредитиране би накарало повече млади хора да предпочетат да останат да се развиват в България, смятат социалистите.