Във връзка със засилването на напрежението на пазара на труда в страната, Българската търговско-промишлена палата (БТПП) отново обръща внимание към нуждата от иновативни и работещи антикризисни мерки в сферата на заетостта.
Голямата опасност се крие в бавната реакция към проблемите на заетостта и безработицата и в успокоението, че на общоевропейския фон пазарът на труда в България изглежда достатъчно стабилен (според Евростат, през август хармонизираната безработица у нас е 7.1% при стойности над 18% в Латвия и Испания и 9.1% средно за ЕС). Но не по-малка е опасността да се натовари публичният бюджет с разходи, които не постигат набелязаните цели, коментира от БТПП. Според Международната организация на работодателите, участвала в изготвянето на рамковия документ Глобален пакт за заетостта, целта на правителствените политики следва да е не запазване на "работни места", а запазване на "заетостта". Разликата е в осигуряваната възможност, във втория случай, да се генерират доходи устойчиво, на база прираст на добавената стойност в условията на конкуренция и постоянно повишаване на производителността на труда. Борбата за запазване на работни места е обречена да генерира постоянно нарастващи разходи за обществото.
74% от участниците в наскоро проведената анкета на БТПП одобряват промените, които ще доведат до ограничаване на наемането на чужденци на работа в България.
В тази насока БТПП предлага балансирано становище. То предвижда преди да премине към наемане на работници от чужбина, местният работодател да представи доказателства, че активно е търсил нужния му специалист в рамките на българския пазар на труда в предходен период до 30 дни. Сега текстът в сътветната Наредба (чл.6 ал.1 т.1.) гласи „в предходен период, не по-малък от 15 дни". Предлаганата от Министерския съвет промяна е в "преходен период, не по-малък от 30 дни".
Мотив за предложението е фактът, че за по-тесни категории професии е възможно работодателят да си осигури специалст в по-кратък период от 30 дни. Предложената от правителството формулировка ще доведе до забава в покриването на работната позиция.
Други уточнения, за които БТПП настоява, са легализиране съдържанието на понятието „трудов посредник", определяне правомощията на трудовия посредник и за чия сметка ще бъдат разходите за уастието му в процедурата, обективни критерии за изготвяне на оценка на кандидата и как да бъдат уредени случаите на разногласия в оценките между работодателя и трудовия посредник.
От БТПП настояват още за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по Приоритетни оси 1 и 2 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007 - 2013". Според организацията тази мярка би могла да подпомогне фирмите за задържане на нискоквалифицираните работници и да допринесе за мобилността на работната сила, което е проблем за България.
Ранното обучение по предприемачество, възраждането на системата на вечерните училища, участието на бизнеса в изготвянето на учебните планове и програми, регламентиране статута на частните учебни заведения. Това са само част от проблемите на българското образование, които са в пряка връзка със заетостта, безработицата и изтичането на мозъци в чужбина - и продължават да очакват своето решение, за да се гарантира на българските граждани не работни места, а качествена заетост.