БФБЛ връчи наградите си за отговорен бизнес*

19.02.2011 | 15:02
по статията работи:
59 социално-отговорни проекта се състезаваха за най-престижните награди за отговорен бизнес
БФБЛ връчи наградите си за отговорен бизнес*

*Econ.bg беше медиен партньор на наградите на БФБЛ

59 социално-отговорни проекта се състезаваха за най-престижните награди за отговорен бизнес на Български форум на бизнес лидерите (БФБЛ).

На 17 февруари за осма поредна година БФБЛ връчи отличия на компаниите, определени от независимо жури от 12 души, като най-заслужили.

За втора поредна година, изпълнителната власт оказа голямо внимание и демонстрира подкрепа към бизнеса и компаниите, ангажирани със социално-отговорни проекти. Сред официалните гости на церемонията бяха министрите Трайчо Трайков, Нона Караджова, Тотю Младенов, Сергей Игнатов и Свилен Нейков. Посланикът на Великобритания, Н.Пр. Стийв Уилиамс и други дипломати също уважиха събитието. Повече от 250 представители на бизнеса се събраха, за да научат кои са отличените социално-отговорни проекти за 2010.

Министър Трайчо Трайков връчи призовете в категорията „Инвеститор в обществото". Победител тази година е Райфайзенбанк за дарителската кампания „Избери, за да помогнеш", разработена с цел оказване на реална помощ за устойчиви проекти от четири сфери на обществения живот - здравеопазване, социална сфера, опазване на околната среда и култура и образование.

pic_4_2956

Министър Трайчо Трайков и Ваня Ирибаджакова, Началник отдел "Комуникации и корпоративен секретариат"на Райфайзенбанк. Банката грабна 1-во място в категорията "Инвеститор в обществото". Снимка: БФБЛ

Втора награда бе отсъдена на Виваком за създаването на VIVACOM Институт за детско психично здраве и развитие в София, част от дългосрочната социална програма на телекома в подкрепа на децата с аутизъм, дислексия и други специфични психични състояния. С трета награда бе отличена АстраЗенека България за проектът „Повишаване на информираността на обществото за риска от сърдечно-съдови заболявания".

Призовете в категория Инвеститор в човешкия капитал и условията на труд връчи министър Тотю Младенов. Г-жа Саша Безуханова, генерален директор, прие приза на Хюлет-Пакард България за първа награда за проект, даващ възможност на младите специалисти да придобият опит в международна среда, като работят в екип с водещи световни компании, клиенти на НР.

pic_3_2964

Министър Тотю Младенов и Саша Безуханова, генерален директор на Хюлет-Пакард България. Компанията грабна 1-во място в категорията "Инвеститор в човешкия капитал и условията на труд". Снимка: БФБЛ

Подгласници в тази категория бяха Мобилтел за инициативите си, свързани с ангажираността на служителите и удовлетвореността им от компанията като работодател. ЧЕЗ България бе отличена с трето място за дейностите си по осигуряване на необходимите условия и среда за професионално, кариерно и личностно развитие на своите служителите.

„Темата за околна среда е актуална и всички трябва да участваме в процеса за намаляване ефектите, който оказваме върху нея", заяви министър Нона Караджова, която връчи първа награда в категория Инвеститор в околната среда на Globul. Ясен Гуев, директор "Корпоративна политика", прие отличието за програмата GLOBUL Green, представляваща съвкупност от дългосрочни проекти, насочени към отговорна употреба на ресурси и материали, развиване и предлагане на устойчиви продукти и услуги и публично-частни партньорства за реализиране на национални, дългосрочни проекти  с висока значимост за опазване на околната среда. Този приз отваря вратата на компанията и към Бизнес наградите за околна среда на Европейската комисия през 2012 г. в Брюксел.

pic_2_2241

Министър Нона Караджова и Ясен Гуев, директор "Корпоративна политика" на Глобул. Компанията грабна 1-во място в категорията "Инвеститор в околната среда". Снимка: БФБЛ

Втора награда бе отсъдена на Кока-Кола България за "Моят зелен град", дългосрочна инициатива, която се провежда от системата на Кока-Кола в България в партньорство с Българско дружество за защита на птиците и Столична община. Трето място грабна Ей И Ес Гълъбово за „Технически проект за почистване на река Соколица", който вклюва проучване и прилагане на мерки за намаляване системните наводнения при интензивни валежи на село Обручище от преминаващата през селото река Соколица.

Голямата награда в категорията Маркетинг свързан с кауза връчи министър Свилен Нейков на Данон Сердика и Фондация „Димитър Бербатов" за съвместен социален проект за грижа за децата на България - под надслов „Активни и здрави". Проктър & Гембъл бе отличена с второ място за кампанията "Шанс за живот, шанс за нови спомени", създаваща чрез дарителска и образователна программа, обществено знание и солидарност за подпомагане на 6000 деца раждани преждевременно в България. Трето място бе отсъдено на Е.ОН България за цялостната концепция под надслов „Моята енергия за промяна", целяща повишаване на информираността и насърчаване на енергийно ефективно поведение у потребителите на електроенергия.

„Изходът от кризата се намира в образованието", заяви министър Сергей Игнатов, който връчи наградтие в катеогирията Инвеститор в знанието. Георги Ранделов, изпълнителен директор, прие отличието за първото място на Майкрософт България за образователния проект „Дигитален клас". Проектът е насочен към въведждането на Облак услуги, базирани на Microsoft Live@Edu платформа, в К-12 сегмента на българската образователна система. Той се изпълнява с подкрепата на Министерството на образованието, младежта и науката, чрез регионалните инспекторати по образование, като част от глобалната програма на Microsoft „Партньори в обучението".

pic_1_3267

Министър Сергей Игнатов и Георги Ранделов, изпълнителен директор на. Майкрософт България. Компанията грабна 1-во място в категорията "Инвеститор в знанието". Снимка: БФБЛ

Мусала Софт взе второ място за дейностите си през последните 10 години насочени към  преодоляването на недостига на знания в областта на ИТ между висшите училища, университетите и реалния бизнес. Трето място в категорията получи Астра Зенека за проекта „Младите хора и бъдещето- подкрепа за разгръщане на потенциала на младите хора в България".

Райфайзенбанк бе отличена с наградата Енгейдж. Нейният носител се определя от Международния форум на бизнес лидерите, Великобритания, чиито основен критерий е степента на ангажираност и участие на служителите при реализирането на номинирания проект и за цялостен принос на служителите за обществено-полезни каузи.

pic_7_2805

Н.Пр. Стийв Уилиамс, Посланик на Великобритания и Ваня Ирибаджакова, Началник отдел "Комуникации и корпоративен секретариат" на Райфайзенбанк. Банката бе отличена с наградата Енгейдж за ангажираност на служителите в социално-отговорните си проекти и инициативи. Снимка: БФБЛ

Розаимпекс получи специалната награда за цялостна социално-отговорна политика на малко и средно предприятие. Наградата връчи Мария Шишкова, председател на БФБЛ и Управляващ съдружник на AIMS  Human Capital България и Македония.

pic_5_3004

Мария Шишкова, председател на БФБЛ и Управляващ съдружник на AIMS Human Capital България и Македония и Александър Григоров, Търговски представителна София и област на Розаимпекс. Компанията бе отличена за приз за социално-отговорна политика на малко и средно предприятие. Снимка: БФБЛ

Журито на наградите се председателства за втора поредна година от г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на Столична община. Тя поздрави Форума за организирането на Наградите за отговорен бизнес, като отличен инструмент за стимулирането на тези, които реализират социално-отговорни проекти.  Членове на журито тази година бяха: г-н Тотю Младенов, Министър на труда и социалната политика, Н. Пр. Стийв Уилиямс, Посланик на Великобритания в България, г-н Цветан Симеонов, Председател на Българската търговско промишлена палата, г-н Божидар Данев, Председател на Българската стопанска камара, г-н Васил Велев, Председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал, г-жа Красимира Величкова, Изпълнителен директор на Български дарителски форум, г-жа Елица Баракова, Изпълнителен директор на Фондация „Помощ за благотворителността в България", г-жа Миряна Велкова, Директор на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, г-н Теодор Захов, Акционер „Икономедия", Васко Райков, Председател на Делойт България, г-жа Таня Радочай, Постоянен представител на УНИЦЕФ за България, г-жа Веселина Кавръкова, Програмен ръководител WWF България и г-н Лъчезар Цоцорков, Изпълнителен директор Асарел Медет. 

Целта на Годишните награди за социално отговорен бизнес е да покажат, че успешният бизнес и инвестицията в обществото вървят ръка за ръка, както и да демонстрират най-добрите примери в подкрепа на тази идея. Критериите, въз основа на които бяха определени победителите, са полза за обществото, работа в партньорство с други организации, ангажираност на целия екип на компанията в осъществяването на проектите, продължителност и последователност на инициативата, новаторство и оценка от страна на обществото.

Годишните награди за отговорен бизнес на БФБЛ са национални и по принцип за тях могат да бъдат номинирани компании от цялата страна, независимо от големината или сектора, в който работят.

Компаниите, които участваха с проекти за 2010 година, са: Ей И Ес Гълъбово, Амджен България, Анубис-Булвест, Артекс Инженеринг, АстраЗенека България, Аурубис България, Белла България, БНП Париба България, БТАПОИИ, ЧЕЗ България, Челопеч Майнинг, Ситибанк Н.А. - клон София, Кока-Кола ХБК България, Данон Сердика, Е.ОН България, Еврофутбол, ЕВН България, Глобул, Хепи, Хюлет Пакард България, ITCE, Каменица, Камара на архитектите в България, Крестън Булмар, Майкрософт България, Моторола, Мтел, Мусала Софт, P&G България, Корпус на мира в България, Пощенска банка, Райфайзенбанк България, Роза Импекс, Санофи-Авентис, СОУ „Васил Кънчев" Враца, Виваком и Загорка.

Българският форум на бизнес лидерите е асоцииран с Международния форум на бизнес лидерите и е водещата организация в България, която поощрява и развива корпоративната социална отговорност като задължителен елемент от работата на всяка компания. Членовете на Форума са успешни български и международни фирми и организации, които съзнателно спазват принципите, посочени в Стандарта за бизнес етика, изготвен от БФБЛ. Броят на компаниите, подписали и приели Стандарта като част от своята корпоративна политика, надвишава 1500 в цяла България.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...