Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще въведе нов метод за изчисляване на балансиращата енергия. Самото нейно изчисляване се прави от Енергийния системен оператор (ЕСО). Припомняме, че от 1 юни у нас стартира работата на т.нар. балансиращ пазар на електроенергия.
Въвеждането на този пазар задължава регулаторните компании да правят почасови прогнози за потреблението на своите клиенти, които се подават в ЕСО, който управлява електроенергийната система на страната. При разлики между прогнозите и потреблението се създава дебаланс, който се заплаща от всички потребители на системата.
Причината от ДКЕВР да въведат нов метод за изчисляване на балансиращата енергия е, че е бил установен огромен ценови дисбаланс от започването на работа на балансиращия пазар, информира 3e-news.
При досегашния начин на изчисляване е бил постигнат резултат от 444,355 лв. за киловатчаса недостиг и -0,965 лв. за киловатчаса излишък през месец юли. Това отчита разлика между двете стойности, която надвишава 350 пъти и за разлика тази за останалите европейски държави е в пъти по-малка.
От своя страна Енергийният системен оператор предлага новият начин на изчисление на балансиращата енергия да става на база "средноаритметична стойност от цените за всички периоди на сетълмент през месец М-1". Предполага се, че това ще доведе до нормално функциониране и финансова стабилност на пазара на балансираща енергия.
Регулаторът посочва, че тези нива на цените на балансиращата енергия оказват пряко действие върху интересите на потребителите и в частност на участниците в балансиращите групи. От ДКЕВР твърдят, че именно те поемат финансовата тежест от балансирането на електроенергийната система поради неправилното разпределение на разходите за балансиране.