Кралската винена къща в архитектурно-парковия комплекс "Двореца" в Балчик пази уникална колекция на повече от век. Най-старото вино е от 1878 година.
Повече от 150 оригинални бутилки на някогашните производители братя Матееви, П. Генов и Стефан Караджов, на кооперация "Малина" от края на 19-и век до 1924 година са част от сбирката, разказва за БТА Анна Колева, която посреща туристите в къщата.
Тя признава, че е останала без дъх, когато получила уникатите, открити заровени в пясъчник при разрушаването на възрожденска къща. Колекцията не се продава, макар че много ценители искат да я купят, а вече отворихме и няколко бутилки при посрещането на ВИП-гости, пояснява Колева.
Гъмза от Плевен, реколта 1894 година, бяло вино от 1909-а, бренди на половин век с медали от международни изложения, произведени от някогашни фамилии, заводи, кооперации, са натрупали прах в избата и показват на всеки гост колко стари са традициите в българското винопроизводство.
Кралската винена къща съхранява близо 5 000 бутилки само българско вино. Искаме да покажем на чужденците колко е неповторима природата на България, какво прекрасно грозде се ражда по нашите земи и да им подарим рядко изживяване, обяснява Анна, която е специалист по международен мениджмънт.
Кралската винена къща е атракция за летовниците и със специалните вина, които могат да бъдат дегустирани само в Балчик, посочва за БТА Жени Михайлова - завеждаща "Културни дейности" в "Двореца".
Туристите отнасят като сувенир мускат с пчелен мед и билкови цветове с названието "Missi", както приятели са наричали румънската кралица Мария, избрала райското кътче в Балчик за своя лятна резиденция.
"Dukessa" е за кокетки заради натуралния аромат на горчиви бадеми и на етикета е указано, че може да се отпива със сирене "Рокфор", ядки, сладолед и торта, смее се Анна. Момичето е събрало от баба си 25 стари рецепти на изискани ястия, които вървят в книжка на четири езика към бутилката с вино.
Кралската къща скоро ще изненада туристите с нов еликсир - пак вино с пчелен мед, но с аромат на пъпеш. Старите бутилки с вино са тръпка не само за небцето, но и за окото, смятат специалистите в Кралската къща. Някои от стъклените шишета, подредени по рафтовете, са ръчно изработени, а багрите им преливат от красиво бледо синьо до оранжеви оттенъци. Днешните бутилки за десертните вина са високи, тънки и много елегантни.
Дизайнерите са измислили хитрина за по-тумбестите, които на дъното имат голяма вдлъбнатина да събира утайката. Последната дума на модата в бранша са стъклените тапи, които не позволяват никакъв въздух да проникне в бутилката и запазват виното непокътнато, споделя Анна видяното на международни винени изложения.
Покрай старите вина Кралската винена къща се увлича и по старите пейзажи от Балчик, по изисканите сервизи и подредби на някогашни знатни фамилии. На бюфета до чашите с обков в атмосферата на къщата се вписва стара сметачна машина, вероятно наследство от търговец.
Маслени платна на Асен Петков, събирани от стари къщи в морския град, красят стените на избата. Тук е като в машина на времето, всичко - от виното до картините, пренася назад, но и те кара да мечтаеш, разсъждава Анна и споменава, че е намислила да издаде каталог на пейзажи от Балчик. Може би книжката ще върви най-добре към бутилката вино.