Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова международната общност да подпомогне силите на организацията в Кот д'Ивоар, предаде АФП, цитирана от БТА.
Пред общото събрание на Обединените нации той обясни, че верните на действащия президент Лоран Гбагбо сили се опитват да прекъснат снабдяването с продоволствия и други продукти на силите на ООН.
Тревожа се, че възпрепятстването на снабдяването на мисията ни и на хотела, в който се намира Аласан Уатара (другият провъзгласен президент) ще постави Сините каски в критично положение през следващите дни, каза генералният секретар. Затова настойчиво призовавам всички страни членки, които са в състояние да направят това, да подкрепят мисията с доставки, добави той.
Обстановката в Кот д'Ивоар след президентските избори на 28 ноември продължава се влошава. Лоран Гбагбо изпада в растяща изолация от страна на международната общност, която призна противникът му Уатара за победител на изборите. По данни на ООН при избухналото насилие в страната са убити най-малко 50 души.
Гбагбо вчера заяви, че би искал международна комисия да преразгледа резултатите от спорните избори, за да се избегне нова гражданска война, посочи Ройтерс.
В телевизионно обръщение Гбагбо каза, че ревизионната комисия може да се оглавява от Африканския съюз и да включва също представители на Икономическата общност на страните от Западна Африка (ЕКОВАС), на ООН, САЩ, ЕС, Русия и Китай.
На Лоран Гбагбо, членовете на семейството му и на негови приближени бе наложена забрана да пътуват до САЩ, съобщи вчера американският Държавен департамент.
Борбата на Гбагбо да остане на власт въпреки изразената от народа на Кот д'Ивоар воля президент да бъде Аласан Уатара, излага на опасност годините на усилия за помирение и установяване на мир в страната, каза говорителят на Държавния департамент Филип Кроули.
Аз съм президентът на Република Кот д'Ивоар. Спечелих изборите с 51.45 процента от гласовете, заяви снощи по телевизията Гбагбо в първата си реч след встъпването си в
длъжност като държавен глава на 4 декември.
Независимата избирателна комисия провъзгласи за победител на изборите Уатара с 54,1 процента от вота, но Конституционният съвет, поддържащ Гбагбо, обяви резултатите за невалидни.
Оттогава страната се разкъсва между Гбагбо и Уатара, всеки от които положи клетва като президент.