Банкерите са готови да направят известни отстъпки при писането на новия Закон за ипотечния кредит. Това твърди анонимен източник от банковия сектор пред в. "Стандарт".
Те например са склонни да приемат погасяването на жилищните заеми без наказателни лихви. За да могат трезорите да компенсират загубата от планираните приходи обаче, настояват наказателните такси да останат за първата година на заема или максимум до третата.
Освен това са съгласни нивата им да паднат до около 1-2% от дължимата сума при изрядност на клиента. По-либералните банкери дори биха приели в закона да бъде записано и изискването лихвата по кредита да не се променя едностранно или това да става след уведомяване на длъжника и даване на възможност за рефинансиране.
В същото време банкерите са категорични, че не могат да приемат останалите идеи на депутатите като например опрощаване на разликата между размера на ипотечния кредит и настоящата редуцирана от кризата цена, на която се продава ипотекираният имот. Против са и да не се отнема от банката единствено за семейството заложено жилище, както е в Испания.
И сега българската съдебна система дава многобройни възможности на длъжника, който е решил да измами банката, и да не си върне кредита, твърдят банкери. Масови са случаите на смяна на адрес, телефон, издаване на нови лични карти с неверни данни и други. В такива случаи банката не може да намери длъжника и отписва задълженията като загуба.
В крайна сметка тежестта от неиздължените кредити се плаща от изрядните кредитополучатели, върху които се стоварват загубите на банките. Лихвите могат да се вдигнат драстично, предупреждават от банковия сектор.
През юни лихвата по кредитите за домакинствата в левове се понижава на годишна база с 0.72 пр. п. до 10.74%, а по тези в евро се увеличава с 0.05 пр. п. до 9.66%, сочата данните на БНБ.
При жилищните кредити в левове лихвата спада с 0.80 пр. п. до 6.71%, а по жилищните кредити в евро –с 0.21 пр. п. до 7.37%. Средният лихвен процент по другите кредити в левове намалява с 1.49 пр. п. до 8.52%, а по другите кредити в евро –с 2.07 пр. п. до 7.63%.