Асоциацията на банките в България (АББ) категорично отхвърля всякакво подозрение за каквото и да е споразумение за определяне на лихвените нива по кредити и депозити. Това става ясно от съобщения на АББ и Българската народна банка (БНБ), изпратени днес до медиите, по повод образуваното от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) производство срещу АББ за евентуален картел, за което Econ.bg ви съобщи вчера.
Според АББ посочените в мотивите на определението на съда основания на КЗК за започване на производство по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) са неубедителни, а данните в тях - "непрецизни, неверни и несъстоятелни". Мотивите не се базират на никакви обективни или официални измервания, отчети и анализи, а само на някакви наблюдения и публикации в пресата, допълват от АББ. В тяхното изявление се казва, че надзорният орган на банките - БНБ, има пълен достъп по закон до всякаква информация и данни за всички банки, както и поддържа достоверна и събрана по регламентиран на ниво Европейски съюз способ и начин информация. Според АББ обаче, от КЗК не потърсили съдействието на БНБ по разглеждания въпрос.
От БНБ допълват:
Българската банкова система е един от най-строго регулираните сектори в българската икономика. БНБ осъществява стриктен банков надзор и разполага с ежемесечни данни за състоянието на всяка една банка поотделно и на банковата система като цяло. Тази информация е общодостъпна чрез интернет страницата на БНБ и гарантира публичност и прозрачност на текущото състояние на банковия сектор у нас и на резултатите от неговата работа. Банките у нас от години работят в условията на изключително остра конкуренция помежду си. Именно тази видна за цялото българско общество професионална конкуренция е гаранция за липса на каквото и да е споразумение между банките за поддържане на предварително договорени лихвени нива по кредитите и депозитите у нас.
Припомняме ви, че като първа стъпка по проучването КЗК, със съдействието на представители на МВР, извърши проверка в офиса на АББ на 8 юли, имаща за цел събиране на доказателства, които имат пряко или косвено значение за доказване на евентуално нарушение от страна на АББ. Тогава са били иззети копия от документи, съхранявани на хартийни, електронни и други цифрови носители на информация.
Според БНБ и АББ проверката на КЗК в офиса на АББ е съпроводена с нищо неоправдана демонстративна показност, в резултат на която се внушават определени съмнения в публичното пространство.
"Тази показност нанася удар по репутацията на българската банкова система, води до сериозни негативни последствия за имиджа на банковата общност и създава опасност от системен риск", считат двете институции.
От АББ подчертават, че нямат отношение и не развиват дейност по въпросите, касаещи индивидуалната бизнес политика на банките, в т.ч. и лихвената и относно взаимоотношенията с техните клиенти, както и че по никакъв начин нямат механизми да влияе на банките за това.
БНБ и АББ настояват за бърз резултат от проверката на КЗК, който да бъде оповестен "по същия публичен начин, по който беше направена проверката" в офиса на АББ. "Убедени сме,
че само така ще бъдат напълно преодолени вредите, нанесени на безупречната репутация на българските банки", се казва в съобщението на БНБ.