Банките затягат контрола върху проектите за "зелената енергия"

20.09.2010 | 07:24
по статията работи:
В момента никой у нас не контролира как се изпълняват проектите и дали рационално се използват парите от ЕБВР и ЕИБ
Банките затягат контрола върху проектите за "зелената енергия"

Финансовите институции у нас настояват да се прави мониторинг върху изпълнението на проектите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), които те са финансирали, съобщи за в. „Класа“ управителят на консултантската фирма „Енкон сървисис“ Илия Илиев. По думите му в момента все повече банки се обръщат към фирмата му, за да направи контрол по реализацията на проектите. Досега той не е извършван, защото не бяха събрани необходимите данни за работата на инсталациите, обясни Илиев.

От „Енкон сървисис“ вече са събрали данни и ще започнат да информират банките. Фирмата има данни от проекти, които работят с предложените от нея технологии и прогнозираните работни часове за съответната инсталация. Илиев допълни, че дори има работещи проекти, чието производство надвишава прогнозите.

Проучване за изпълнението на проекти за зелена енергия са подготвили и от агенция „Евромонитор“. По техни данни в момента никой у нас не контролира как се изпълняват ВЕИ проектите и дали рационално се използват парите от ЕБВР и ЕИБ. Като примери за лоша практика при консултантските услуги се дават кредитните линии на ЕБВР, които имат по няколко посредника, докато стигнат до българските консултанти и инвеститорите кредитополучатели.

Дъщерната компания на „Енкон интернешънъл“ - „Енкон сървисис“, е консултант у нас на проектите на ЕВБР. Между банката и американската компания „Енкон“ по веригата стои и английската фирма ДАИ, чиито функции още не са ясни, твърдят от „Евромонитор“. По кредитните линии на ЕБВР за един „зелен“ проект може да се получат до 2,5 млн. евро, а по тези на Европейската инвестиционна банка – до 20 млн. евро.

Консултант на ЕИБ за България е италианската фирма MWH, чийто подизпълнител от своя страна е българската „Енергийно спестяване“.

Друг проблем според анализа на агенцията е в компетентността на българските консултантски фирми. В повечето случаи те работели по проекта, докато си получат хонорарите, без да се интересуват дали технологията, която се използва, е подходяща за проекта и дали са реалистични подадените параметри. Консултантът по даден проект е ангажиран с кандидата до фазата на анализа, обосновката на проекта и отпускането на средствата. Инвеститорите обаче не получават помощ при избора на технология, строежа на съоръженията, както и при присъединяването на обекта им към елмрежата, отчитат от „Евромонитор“. Имаме обратна връзка с инвеститора при осъществяването на проекти, а и нашите партньори също следят за изпълнението на инвестицията, контрира Илиев.

В същото време чуждестранните банки- партньори на ЕВБР и ЕИБ, нямат отговорности, ако даден проект се провали. Такава отговорност обаче имали българските им филиали. В повечето случаи те са подведени за рентабилността на проекта от консултанта. Плод на същото неразбиране е и условието на банките кредитите, парите за даден ВЕИ, да се връщат в рамките на 6-7 години от стартирането му, смятат от „Евромонитор“. Според експертите завишената цена на проекта, както и грешната оценка на консултантите води инвеститорите до невъзможност да изпълнят начинанието си. Така компанията е принудена да продаде проекта, защото не може да се разплаща с кредиторите.

Възможно е да се стигне до забавяне на изплащането на кредитите, ако ДКЕВР не приеме по-реалистични цени за тока от биомаса, обясни Красимир Влъчков, управител на „Бул Еко енергия“. Неговата компания е собственик на топлоцентралата в Банско, която използва биомасата за отопление на сгради там. Според Влъчков цената на изкупувания ток трябва да бъде между 150-200 евро/мвт. В момента дружеството подготвя разширение на проекта си заедно с френската компания „Газ дьо Франс“. Френското дружество има интерес да инвестира в когенериращата мощност на Банско, чието изграждане се оценява на 70 млн. лв. За да се завърши проектът обаче, ДКЕВР трябва да одобри специални цени, по които ще се изкупуват токът и топлоенергията, произведени от централи с мощност над 5 мвт, категоричен бе Влъчков.

На друг български проект – соларния парк „Пауново“ до едноименното ихтиманско село, пък е била увеличена лихвата по кредита. Това обаче не е повлияло на работата на проекта, който предстои дори да бъде разширен, обясни пред „Класа“ Румен Христов, управител на фирмата „Сън сервиз“, която е изградила съоръжението. Собственик на соларния парк е „Адванс екуити холдинг“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...