Банките масово отказват на фирмите кредити без причина

03.11.2011 | 15:41
по статията работи:
25% от предприятията не са търсили финансиране под никаква форма през 2007 и 2010 г., отчита проучване на ЕС
Банките масово отказват на фирмите кредити без причина

25% от предприятията не са търсили финансиране под никаква форма през 2007 и 2010 г. Това става ясно от проучването за достъпа до финансиране на малките и средните предприятия, което беше проведено през 2010 г. във всички страни - членки на ЕС.

От Националния статистически институт (НСИ) уточняват, че част от фирмите са заявили, че са търсили и дори са получили финансиране през същия период, но в годините извън обхвата на изследването - 2008 и 2009. По тази причина не би могло да се твърди, че около ¼ от предприятията не се нуждаят от средства за развитие на бизнеса им.

Заемът и другите видове финансиране са предпочитаните форми през целия период 2007 - 2013 година. Като цяло в проучването са дефинирани 3 основни типа финансиране - чрез заем, капиталово финансиране и трети - други видове.

Финансиране чрез заем


Успехът при търсенето на заем е почти еднакъв за всички групи предприятия по степен на растеж, но се различава значително между изследваните години - 2007 и 2010. През изминалата година намалява делът на постигналите пълен успех при получаването на заем, за сметка на нарастването на частично успелите и неполучилите търсеното финансиране.

В същото време отказът на банките се определя от няколко основни причини - недостатъчно обезпечение или гаранция, недостатъчен или рисковпотенциал, лош кредитен рейтинг и недостатъчен собствен капитал. Тревожен обаче ефактът, че най-висок дял имат отказите без посочена причина. Причините за отказ на другите заемодатели да отпускат заеми са аналогични, като и при тях делът на отказите без посочена причина е най-голям, посочват от НСИ.

Анализът на данните за успеха при търсенето на заем за групите предприятия по икономически дейности показва значителни различия в степента на успеваемост както между двете сравнявани години, така и в рамките на всяка година между предприятията от различните групи дейности. И за двете години най-голям е делът на успешно получилите заем предприятия, класифицирани в сектори "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” и "Професионални дейности и научни изследвания”.

Оценката на предприятията за условията, при които могат да получат заем, не се променя съществено през наблюдавания период. През 2010 г. 59.9% от предприятията считат, че лихвените проценти по заемите са доста високи, срещу 64.5% през 2007 година. И през двете години около 35% от заемоискателите намират за неприемливи нелихвените условия (падеж, срок на изплащане, обременяващи юридически клаузи и други подобни).

Причините за избор на конкретна банка от предприятията, търсещи финансиране чрез заем, се различават съществено между началото и края на изследвания период. През 2007 г. 41.8% от предприятията считат, че избраната от тях банка предлага най-добрите нелихвени условия, докато през 2010 г. предпочитанията са за банките, на които фирмите вече са били клиенти.

Други видове финансиране


Това е типът финансиране, към който повече от половината предприятия са проявили интерес и през двете наблюдавани години. Банковият овърдрафт и лизингът са най-предпочитаните източници, които заедно формират 67.5% от общото търсене на този тип финансиране през 2007 г. и 65.4% през 2010 година. Други разпространениформи са търговските кредити (от доставчици) и авансовите плащания (от клиенти) -общо около 20% и през двете години.

При търсенето и получаването на други видове финансиране най-много предприятия са постигнали пълен успех в сравнение с финансирането чрез заем и капиталовото финансиране, и което е по-важно - запазва се почти постоянен за съответния източник и през двете години.

Фактори, които в най-голяма степен биха ограничили развитието на бизнеса през периода 2011 - 2013 година


Предприятията са посочили всички възможни фактори, дефинирани във въпросника. Тези, които в най-голяма степен ограничават растежа на бизнеса, са: обща икономическа перспектива - 19.5%; ограничено търсене на вътрешния пазар - 17.2%; нови пазарни конкуренти - 12.1%; ценова конкуренция - 9.6%; утежнени закони - 8.7% и недостатъчни финансови средства - 7.8%. Като положителен може да се счита фактът, че само 0.1% са посочили фактора „труден достъп до информационни технологии”, отчитат от НСИ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...