Финансовите институции на САЩ отбелязват рекордни печалби от 40,3 милиарда долара за първото тримесечие на годината. За това съобщава „Асошиейтед прес“, позовавайки се на федерални източници. Причина за ръста е подобреният приход от потребителските вноски, както и по-малкото загуби от лоши заеми.
По-големите риби в банковия сектор лесно лавират в лабиринта на икономическата криза и тласкат индустрията напред. Малките институции обаче все още остават с куп проблеми във функционирането си.
Отбелязаният ръст е с 15,8% повече от първото тримесечие на 2012 година и е абсолютен рекордьор по приходи в цялата банкова история на САЩ.
Интересното е, че банките с над 10 милиарда в активите си са само 1,5% от всички щатски финансови институции. Същевременно обаче именно те отговарят за 83% от печалбите за въпросното тримесечие. Сред имената на тези колоси са Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo и други.
Приходите от лихви обаче са намалели с 2,2% до 104 милиарда долара. Приходите от лихви в средностатистически план на фона на съвкупността от заеми са паднали до 3,27% в сравнение с 3,51% миналата година. Това е най-ниският процент от седем години насам.
Във всички случаи е явно, че индустрията стъпва на краката си. Друго потвърждение на този процес е фактът, че все по-малко банки са изложени на риск от фалит или обявяване на несъстоятелност. „Проблемният списък“ е намалял от 651 институции в края на 2012 година до 612 банки сега.