Покачването на цената на петрола, която нарасна с почти 50% от стойността си от февруари, едва ли ще спомогне много на затъналите компании от петролния сектор, сочат прогнозите на банковия сектор, предаде Financial Times. Нещо повече – според представителите на финансовия свят фирмите от добивната промишленост ще продължат да се намират в тежък период през идните месеци.
Банките припомнят, че в момента са в процес на свиване на кредитните лимити за клиентите си от енергийния сектор, които в САЩ понижиха използваните мощности в енергийния сектор с между 20 и 25% през началото на годината, което е по-голяма контракция на използваните мощности спрямо есента на миналата година, което спадът им беше с между 10 и 20% на годишна основа.
„В крайна сметка, ръстът на спот цената нa петрола на международните пазари помогна, но определено не решава проблемите на компании, които имат твърде много ливъридж в капиталовата си структура“, посочи старши банкер от Тексас. Негов колега от друга банка отбелязва, че повече му клиенти вече нямат опцията да се рефинансират на фондовите пазари, за разлика от есента на миналата година. „Тази пролет ситуацията е малко по-затруднена. Местата за финансиране на операциите на пазарите се изчерпват“, изтъкна той.
Проблемите в енергийния сектор вече оказаха негативно въздействие върху финансовия свят, като банките увеличиха резервите си за справяне с лошите кредити на петролните компании със средно 61% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2015 г. Същевременно анализаторите очакват експозициите на финансовите институции към петролните компании в САЩ да продължат да се отразяват негативно върху тяхното портфолио и до края на 2016 г.
Причината за това е продължаващата вълна от фалити на петролни компании в страната. През първите три месеца на годината броят на банкрутиралите производители от сектора достигна 11, като така общо фалиралите шистови компании е вече 59.