Банките сериозно са затегнали изискванията и по-често отказват кредити на кандидатите. Това става ясно от последните данни за направените справки в Централния кредитен регистър към БНБ.
През 2012 г. са направени 5,277 млн. влизания в масивите с данни на регистъра. Това е с близо 1 млн. повече от направените през 2011 г. 4,323 млн. проверки на кредитната история на кандидати за заем. В края на 2012 г. има активни малко над 4 млн. кредита, като голяма част от тях са взети не през изминалата 2012 г., а през предходните.
Проверките на кредитната история на хората и фирмите са няколко пъти повече от одобрените и отпуснати нови заеми. Това показва, че все повече нараства контролът над длъжниците и явно банките и дружествата за бързи заеми внимават много на кого отпускат средства, коментираха експерти пред в. "Стандарт".
Проверките в кредитния регистър се правят от оторизирани служители на банки, компании за бързи заеми, лизингови дружества, платежни институции и дружествата за електронни пари. Само те имат достъп до данните от регистъра и са задължени да подават данни към него.
През годините на криза банковото кредитиране се забави, като през 2012 г. е отчетен ръст с едва 3,2%. Това е доста по-малко от скока с над 20% на направените проверки в кредитния регистър. През миналата година са направени малко над 4 млн. проверки на кредитната история на граждани и 1,19 млн. проверки на юридически лица.
Съществена причина за сериозното увеличаване на проверките на данните за длъжниците в регистъра е и фактът, че от началото на 2012 година в него бяха включени и небанковите финансови институции, които са специализирани в отпускането на бързи заеми.