Въпреки поскъпването на златото на международните пазари, в ценния метал не трябва да се влага повече от 20 на сто от инвестиционния портфейл. Това коментира пред Дарик радио Константин Сираков от „Глобал Маркетс". По думите му и догодина централните банки ще са основните играчи на пазара, но от него ще могат успешно да се възползват и индивидуалните инвеститори, пише Dariknews.bg.
Ето каква е позицията на Константин Сираков:
Не повече от 20 процента от целия портфейл е добре да се намира в злато, даже 20 процента вече е на границата, повечето препоръчват между 10 и 15 процента. Инвеститорите, за да може да са максимално диверсифицирани, не трябва да се осланят само на златото като инвестиция.
Според вас, какво ще бъде движението на златото на международните пазари, ще продължи ли този рекорден ръст?
В момента има доста спекулации относно това, че Китай би се включила в пазара на злато и обърнала голяма част от доларовите си резерви в злато, тъй като всички сме свидетели на поевтиняващ американски долар. Много от азиатските страни имат значителни резерви в американски долари и те не са доволни от това, че техните инвестиции в долари се обезценяват.
Това беше една от причините Индия също да прибегне до инвестиции в злато. Очаква се за 2010 година централните банки да продължат да бъдат основните играчи на пазара на злато като индивидуалните инвеститори биха се възползвали от тези тенденции и биха успели да инвестират успешно в злато и те.