След настъпването на кризата от 2007/08 г., позната като Голямата рецесия, повечето банки в Европа и САЩ започнаха да освобождават служители и само от началото на тази година намалиха персонала си с почти 100 000 души. При това няма изгледи вълната на освобождаване на заети в банковия сектор да спре след нова година – поне две от банките гиганти, BNP Paribas и Barclays, обявиха, че освобождаването на служители ще продължи и през 2016 г., предаде Financial Times.
Две от най-големите банки в Европа – Barcalys и BNP Paribas, се стремят да редуцират разходите си с между 10 и 20% на всяка цена. Стратегията на банките ще засегне и инвестиционните им подразделения, посочват източници на изданието, запознати с нея, които са пожелали анонимност.
Очаква се официално новините от Barclays да бъдат обявени публично на 1 март, когато главният изпълнителен директор на финансовата институция Йес Стейли представи официално новата стратегия на банката и финансовите резултати от представянето ѝ. В стратегията ще бъде включен и план за по-скоростното свиване на инвестиционното поделение на банката, в което работят около 20 000 души. Към момента от Barcalys отказват коментар относно новата си стратегия
Новините от BNP Paribas се очакват по-рано, през февруари, когато новият корпоративен и институционален директор на финансовата институция Ян Жерардин ще обяви новите планове на банката за намаляване на разходите. Френската институция вече обяви, че планира да освободи повече от 1000 души от белгийското си подразделение.
През тази година бяха освободени повече от 10% от работещите в 11-те най-големи финансови институции на Стария континент и в САЩ, сочат изчисленията на изданието. Само през последните седмици холандският кредитор Rabobank освободи 9 000 души, а ден по-рано Morgan Stanley съкрати 1 200, включително и такива от слабо представящите се подразделения, в които служителите на финансовата институция бяха на фиксирани приходи. Причината за освобождаването на заетите до голяма степен се корени в спадащите приходи, което е резултат от множество фактори, сред които са регулациите след настъпването на Голямата рецесия, изключително ниските лихвени проценти и забавянето на икономическата активност сред клиентите им.