Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за кредитните институции. Нов текст в закона задължава банките да уведомяват БНБ за обстоятелства, даващи основание за негативно въздействие от лицата, притежаващи пряко или непряко над 20% от акциите в капитала им.
Предложението е променено между първо и второ четене на законопроекта, съобщава агенция "Фокус".
Първоначално депутатите предлагаха промяната в случай, когато лицата притежават 50% от капитала на банките. С промените банките трябва да приложат данните за лицата, които притежават пряко или непряко квалифицирано дялово участие в тях в заявлението за лиценз за извършване на банкова дейност, издаван от БНБ.
Депутатите решиха банките да могат не само с единодушно решение на колективния орган, но и след предварително одобрение на Надзорния съвет и на членовете на Съвета на директорите, да формират експозиции към администратори на банката и акционери, притежаващи акции, които им осигуряват повече от 10% от общия брой на гласовете в общото събрание на акционерите.
Проектът бе внесен от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ). Целта на промените е усъвършенстване регулаторната рамка на банковия надзор. С текстовете трябва бъде постигнато съответствие с препоръките от доклада на Програмата за оценка на финансовия сектор и с поетите от БНБ ангажименти в отговор на доклада, съобщава БТА.
Усъвършенства се режимът за регулиране на риска, произтичащ от експозициите, които банките формират към свързани с тях лица - администратори на банката, нейни акционери с квалифициран или по-висок дял, лица, които контролират банката, дъщерни дружества на банката и другите, определени като свързани с институцията лица.
С измененията са приети промени и в Закона за БНБ, според които за заседанията на управителния съвет на централната банка ще се води протокол, който се подписва от присъствалите на заседанието членове на управителния съвет и от изготвилия протокола.
Информация за решенията на управителния съвет ще се публикува на страницата на банката в интернет, освен когато решенията съдържат професионална, банкова, търговска или друга правнозащитена тайна.
Управителният съвет на БНБ ще прилага надзорни мерки и мерки за ранна намеса, ще дава одобрения, разрешения и съгласия в предвидените от закона случаи. С новите текстове се уточнява, че подуправителят, ръководещ управление "Банков надзор", упражнява надзорните си правомощия и оперативното ръководство на управлението самостоятелно и независимо от функциите на другите управления на БНБ.
Подуправителят, ръководещ управление "Банково", ще упражнява надзорните си правомощия и оперативното ръководство на управлението самостоятелно и независимо от функциите на другите управления на БНБ.