Банковите и енергийните акции оказват натиск на европейските борси

18.11.2016 | 16:10
по статията работи: econ.bg
В началото на днешната търговия общият европейски индекс Stoxx Europе 600 се повиши за кратко до седмичен връх от 342 пункта, след което обаче обърна посоката, понижавайки с 0,3% към 339,60 пункта
Банковите и енергийните акции оказват натиск на европейските борси
Снимка: БГНЕС

Европейските фондови индекси се търгува на леко негативна територия, следвайки спад на банковите и на акциите на компаниите от добивния сектор.

В началото на днешната търговия общият европейски индекс Stoxx Europе 600 се повиши за кратко до седмичен връх от 342 пункта, след което обаче обърна посоката, понижавайки с 0,3% към 339,60 пункта.

Основна причина за това е продължаващото поскъпване на долара към 13-годишен връх спрямо кошница от останалите шест основни валути, което се отразява негативно на цените на суровините (цените на петрола, на цветните и на благородните метали). Това провокира понижение с 0,97% на индексът SXER, включващ петролните и газови компании, докато индексът SXPR на фирмите от добивния сектор се раздели с 1,78% от стойността си.

Сред най-големите губещи са минно-добивните компании Randgold Resources Ltd. и Fresnillo PLC, като техните акции падат съответно с 5,26% и с 6,585, докато акциите на Rio Tinto PLC се понижават с 2,4%, на BHP Billiton PLC  - с 1,68% и на Tenaris SA - с 1,44%.

Под известен натиск от продажби се намират и акциите на енергийните компании, следвайки първоначален спад на петролните цени с близо 1,5%. Въпреки че в последствие цените на "черното злато" наваксаха сутрешното изоставане и дори вече нарастват с около 0,6%, акциите на British Petroleum се понижават с 0,55%, а на Royal Dutch Shell PLC - с 1%.

Това от своя страна допринася за понижение на британският фондов индекс FTSE100 с 0,41%, парирайки част от вчерашното поскъпване с 0,7 на сто. Индексът FTSE100 обаче е на път да приключи седмичната търговия с повишение от близо 1%, което би представлява позитивно представяне на борсата в Лондон за втора поредна седмица.

Немският фондов индекс DAX се понижава с едва 0,1%, тъй като акциите на "Фолксваген" нарастват с 0,56% след новината, че автомобилният гигант планира да съкрати до 30 хиляди служители, за да повиши своята рентабилност, фокусирайки се през следващите години от производство на традиционни автомобили към електрически моторни превозни средства.

Най-солиден спад регистрира борсата в Милано, като италианският индекс MIB се понижава с 1,39% на фона на продължаващи опасения за предстояща политическа криза в страната при евентуален провал на референдума за промяна на конституцията на 4-ти декември, който може да доведе до оставката на премиера Матео Ренци. Негативно влияние на италианската борса оказва и понижението на банковите акции с оглед на инвеститорски притеснения относно високите нива на необслужвани задължения. Акциите на UniCredit SpA се понижават с 0,4%, но след първоначален срив от близо 5 на сто, докато акциите на Banca Popolare di Milano падат с 3,63%, а на Banco Popolare Societa Cooperativa - с 3,53%.

Понижение с 1,27% бележат и акциите на италианската енергиен гигант Eni SpA, докато акциите на неговия испански конкурент Repsol SA губят 1,21% от стойността си, допринасяйки за понижение на основния индекс на борсата в Мадрид Ibex-35 - с 0,86%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...