Междубанковите преводи на каса стават рекордно скъпи - цената им достига между 5 и 10 лв. в тарифите на петте най-големи банки в страната, предаде "Медиапул". За сметка на това преводите през онлайн или мобилното банкиране на кредитните институции все още са сравнително евтини - между 0,80 лв. и 1,20 лв.
Най-скъпа скоро ще бъде услугата в ОББ. Тя е уведомила клиентите си, че от 4 април междубанковият превод с вноска на каса ще поскъпне до 1% от сумата, но минимум 10 лв. В момента таксата е фиксирана на 4 лв. в банков клон. Услугата е значително по-евтина през онлайн и мобилното банкиране - 0,90 лв. Също от 4 април в ОББ касовата вноска от физическо лице по сметка на бюджетна организация пък става 0,5% от сумата, но минимум 4,50 лв.
Банка ДСК също уведоми клиентите си, че от 28 март междубанковият превод в левове през системата БИСЕРА вече ще струва 6 лв. Вътрешнобанковият превод, включително между собствени сметки на един и същ клиент, ще излиза 4,50 лв.
Междубанковият превод на каса вече е 6 лв. в УниКредит Булбанк, но през "Булбанк Мобайл" той излиза 1,20 лв. Вътрешнобанковият превод в левове също вече е поскъпнал до 6 лв.
В ПИБ преводът между банки у нас за физически лица струва 5,90 лв., а през електронната услуга "MyFibank" - 1 лв.
Малко по-евтина е услугата в Пощенска банка - 5 лв. Вътрешнобанковият превод там е 4 лв.
През последните месеци банките вдигнаха и таксите за теглене от банкомат, които вече масово са процент от изтеглената сума, но не по-малко от определен минимум.
Банките твърдят, че поскъпването се дължи на покачващите се разходи по физическото обслужване на клоновете, инкасо дейностите и заплатите на персонала. Освен това целта е да се стимулират мобилните и онлайн плащанията. Продължаващ натиск върху цените оказват и въведените в края на 2019 г. нови европравила, според които преводите в евро в страната и в държавите от ЕС трябва да са със същата цена като трансакциите в левове.