Президентът на САЩ Барак Обама не успя да постигне договор с лидерите на републиканците в Конгреса за бюджета за текущата фискална година, за да се избегне застрашаването на работата на администрацията във Вашингтон, а законът за временното финансиране изтича в петък, на 8 април, предадоха информационните агенции, цитирани от БТА.
За приемането на бюджета за фискалната 2011 г., предложен на стойност 1.2 трилиона долара, е необходимо еднакъв текст да бъде приет от двете камари на Конгреса.
Камарата на представителите, контролирана от републиканците от изборите през ноември, прие още в края на февруари закон, с който се иска намаляване на бюджета с 61 милиарда долара. Сенатът обаче не
гласува за това, защото демократите, които са
мнозинство там, са съгласни с намаляване само с 33 милиарда долара.
След като през февруари не бе постигнат договор, Камарата на представителите и Сенатът тогава приеха закони за временно финансиране на правителството и се договориха за намаляване на бюджета с 10 милиарда долара. Тази мярка изтича на 8 април. Сега републиканците отново предложиха да се приеме закон за временно финансиране на правителството, този път само за седмица, ако се постигне договор за намаляване на бюджета с още 12 милиарда долара, с достатъчно средства за финансиране на Пентагона до септември.
Белият дом обаче не е съгласен и заяви, че смята краткосрочните решения за контрапродуктивни и вредни за икономиката.
Президентът Обама се появи неочаквано в залата за пресконференции в Белия дом след срещата и заяви, че парализа на държавата би била "последното нещо, от което се нуждаем". Той обвини
републиканците за блокирането на средствата и предупреди,
че продължаващото несъгласие за бюджета "не може да бъде извинено" в момент, когато американската икономика трудно излиза от най-тежката от 1930 г. криза.
"Целта ми от самото начало беше сериозно да бъдат съкратени вътрешните разходи, но същевременно да гарантираме, че ще продължим да инвестираме в области като образованието, инфраструктурата, иновациите", каза президентът и подчерта, че междупартийните и идеологическите спорове трябва да бъдат оставени настрани.