Автор на статията: Атанас Атанасов
Президентът на САЩ Барак Обама ще сложи край на програмата "Съзвездие" (популярна като "Завръщане към Луната"), приета от администрацията на Джордж Буш-младши, съобщават днес американските
електронни медии.
Обама смята да пренасочи транспортни операции в Космоса към частния сектор след края на програмата "Шатъл", изпълнявана от НАСА, като използва потенциала на американската космическа агенция за
развитие на перспективни технологии за полети до Марс и "други дестинации" в Слънчевата система.
Прехвърлянето на космическите транспортни операции в частния сектор ще създаде повече работни места, е основният мотив за решението на Обама.
То е част от структурата на бюджета за финансовата 2011 година, който трябва да бъде одобрен от Конгреса на САЩ. Понастоящем бюджетът на НАСА е 18 млрд. долара.
"Завръщане към Луната" предвиждаше въобновяване на пилотираните полети до естествения спътник на Земята след 2020 г. и създаване на лунна база на по-късен етап.
Досега НАСА е изразходвала около 9 млрд. долара по "Съзвездие", създавайки (на базата на "Шатъл") две нови ракети-носители - "Арес I" и "Арес V", и космическия кораб "Орион".
Новите ракети и корабът се разработват от ATK Launch Systems, Pratt & Whitney Rocketdyne, Lockheed Martin и Boeing Co.
Решението на Обама следва съвета на създадения от него Консултативен съвет за космическа политика (Space Advisory Panel), който реши, че за да се изпълни програмата "Съзвездие", е необходимо бюджетът на НАСА да се увеличава с 3 млрд. долара годишно.
В плановете на администрацията на Джордж Буш беше предвидено този показател да бъде 3 пъти по-малък - 1 млрд. долара на година.
Консултативният съвет за космическа политика препоръча на президента Обама също така и пилотираните полети до Международната космическа станция "Алфа" да бъдат преориентирани към частния сектор.
Понастоящем САЩ плащат на Русия 50 млн. долара за полет на един астронавт с корабите "Союз". Споразумението за това между двете страни е до 2015 г., когато се очакваше да бъде осъществен първият
полет на кораба "Орион".
Анализаторите посочват, че най-облагодетелстваният щат от пренасочването на пилотираните космически полети към частния сектор ще бъде Флорида - "родина" на програмата "Шатъл". Положително е оценено
и преустановяването на "пренасочването на милиарди долари към Русия".
Късно днес ще станат ясни всички подробности за новата визия на НАСА за пилотираната космонавтика, след като директорът на агенцията - Чарлз Болдън, ще даде специална пресконференция.
Критиците на решението, сред които е и предишният ръковидител на НАСА - Майкъл Грифин, алармират, че САЩ по този начин "изоставят ефективно пилотираната космонавтика в ръцете на конкурентите си -
Русия и Китай".
Преди време Грифин нарече "Съзвездие" "Аполо" на стероиди".
В статията е използвана информация на timesonnline.co.uk и Reuters.