От 1 юли до края на годината Белгия за дванадесети път ще поеме поста ротационен председател на Европейския съюз (ЕС). По тази причина председателя на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу (на снимката вдясно) се срещна с премиерът на Белгия Ив Льотерм (на снимката вляво), за да чуе приоритетите му за председателството на общността.
„Приветствам вижданията на министър-председателя Льотерм", изтъкна Барозу след срещата. Убеден съм, че председателството на Белгия ще бъде много успешно и ще даде тласък на развитието на цяла Европа, допълни още той.
Премиерът на Белгия е уверил Барозу, че страната му ще подкрепи предложенията на Европейската комисия, особено в областта на контрола, както и идеята за силна икономическа координация в Европа и за по-силно икономическо управление и на еврозоната, и в Европейския съюз.
Предизвикателства пред следващия ротационен председател на общността ще бъде и фискалната консолидация и повишаването на конкурентоспособността на Европа, структурната реформа и финансовата регулация и надзор. Предстоят и разговори относно предложената от ЕК стратегия за икономическо развитие „Европа 2020".
След срещата си с Льотерм Барозу подчерта, че това е само една от поредицата предстоящи срещи с белгийския премиер. И това не е случайно - опасенията на всички доскоро бяха, че политическата нестабилност в Белгия може би ще окаже влияние на управлението на ЕС. Льотерм всъщност е начело на временно правителство, след като подаде оставката си от поста премиер на Белгия в края на април. Кралят Албер ІІ трябваше да я приеме и да насрочи избори, които ще се проведат на 13 юни.
В момента дори не е ясно кога най-рано може да бъде сформирано ново правителство, предвид предстоящото председателство на ЕС, което започва на 1 юли, както и политическите търкания в Белгия. При последните парламентарни избори в страната, проведени през юни 2007 година, отне 9 месеца за да бъде съставено коалиционно споразумение между управляващите партии и да бъде съставен нов кабинет.