Бедните страни поемат главното бреме от бежанските вълни, сочи доклад на ООН

20.06.2011 | 09:50
по статията работи:
Броят на хората по света, принудени да напуснат домовете си, възлиза на 43.7 милиона
Бедните страни поемат главното бреме от бежанските вълни, сочи доклад на ООН

80% от наброяващите 15.4 милиона бежанци по света са намерили убежище в бедни страни, където шансовете им да придобият гражданство и за икономически просперитет са ограничени. Това констатира огласен днес доклад на Върховния комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш, цитиран от АП и БТА.

Повече от една четвърт от бежанците са само в три държави: Пакистан, Иран и Сирия.
Данните не обхващат последната бежанска вълна от тази година, предизвикана от размириците в Северна Африка. "Опасенията от предполагаем наплив на бежанци към индустриализираните страни са в значителна степен преувеличени или погрешно свързани с въпросите на миграцията", заявява Гутериш.

"Междувременно по-бедните страни са тези, на които е оставено да понесат бремето", посочва той. Оглавяваната от него агенция на ООН със седалище в Женева изтъква, че сега положението е значително по-тежко в сравнение с годината на нейното основаване 1950-а, когато е имало 2.1 млн. човека, прокудени от домовете си заради Втората световна война.

Освен 15.4 милиона бежанци - които бележат увеличение с едва 153 хиляди спрямо 2009 г. - през миналата година агенцията е наброила и 27.5 милиона прокудени във вътрешността на родните си страни, както и 850 хиляди кандидати за получаване на убежище. Така броят на хората по света, принудени да напуснат домовете си, възлиза на 43.7 милиона.

Петте милиона палестинци съставляват една трета от хората по света, които живеят като бежанци. Делът на афганистанците е една пета, като техният екзодус започва през войните в Афганистан, последвали съветското нашествие през 1979 г. Сега мнозина от тях живеят при мизерни условия в Пакистан и Иран. Друг голям източник на бежанци са Ирак с 1.7 милиона, Сомалия със 720 хиляди и Конго с 476 хиляди, пише в доклада.

Агенцията на ООН изтъква щедростта на страните, дали подслон на бежанците. Даден е пример с Пакистан, който има 710 бежанци срещу всеки долар от своя брутен вътрешен продукт на глава от населението. За сравнение в Германия срещу един долар от нейния БВП на глава от населението стоят едва 17 бежанци.

Обаче богата държава като Германия, където има най-голяма група бежанци сред индустриализираните страни, им дава повече шансове за гражданство и просперитет. Докато шансовете за предоставяне на гражданство на бежанци в приютилите ги бедни държави са значително по-малки, установява докладът за 2010 г. на Върховния комисар на ООН за бежанците. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...