Без драстично увеличение на хляба, синдикати искат намалено ДДС за храни

29.07.2012 | 10:44
по статията работи: Александър Димитров
Хлебната сага продължава, Мирослав Найденов готов с анализите за Консултативния съвет за зърното
Без драстично увеличение на хляба, синдикати искат намалено ДДС за храни

Транспонирането на европейските цени на зърното в България става светкавично, изтъкна Радослав Христов пред БНР, цитиран от БГНЕС. Христов е председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Той допълни, че зърното е борсова стока и страната ни далеч не е единствената, която осъществява износ на пшеница.

Америка също изнася и там цената е 480 лева на тон, във Франция – също. Не смятам, че някой би си продал стоката на половината на пазарната цена. Миналата седмица беше пикът на цените на зърното“, изтъкна той.

Българският пазар е по-скоро чувствителен към борсовите цени и реакцията при промяна е изключително бърза. За миналата седмица средната цена за тон зърно е била 420-425 лева. Според Христов е съвсем в реда на нещата да се променят и цените на брашното и хляба.

Ако цената закъснее, означава, че ще има големи загуби, или обратно – големи печалби. Четири са най-големите компании в света, които се занимават с търговия на зърно. Много често чуваме от хора от изпълнителната власт, че зърнопроизводителите били спекуланти. Няма как да е така“, каза Христов.

Фирмите, които са големи играчи в световен мащаб, имат много силни стопанства и съхраняват милиони тоново зърно. Експертът посочи, че трябва да се намери точния баланс, защото прекаленото ниска цена не е изгодна за производителя, докато прекалено високата е в ущърб на потребителя.

Христов призова за следене на качеството на хляба на родния пазар и предлагането му на разумни цени в допустими граници. Той заключи, че според него няма да се наблюдава драстичен скок на цената на хляба.

По-скъпата пшеница, сушата, покачените цени на горивата и тока, са само част от факторите според производителите, които налагат покачването на цената на хляба. От БСП пък добавиха към тях и министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който, според тях, неглижирал „случващия се пред очите му процес“.

Междувременно от Федерацията на независимите синдикати в хранително-вкусовата промишленост посочиха, че не само хляба ще поскъпне, а и повечето хранителни продукти. С оглед на тази прогноза те предложиха намаление на ДДС за основните храни като хляб, мляко и брашно.

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов обаче контрира предложението в ефира на БНР. По думите му финансовото състояние на държавата не позволява да се обсъжда евентуално намаляване на данъка – въпреки препоръките на неговия колега министърът на финансите Симеон Дянков. Дянков от дълго време дискутира точно снижаването на ДДС.

Заплетената ситуация доби нов нюанс след като днес Найденов допълни, че ведомството му е готово с анализите за Консултативния съвет за зърното, който ще се проведе във вторник, 31 юли. Ден по-късно той ще се срещне и с производители на млечни и месни продукти в опит за избистряне на ситуацията защо потребителите плащат толкова високи цени в сектора.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...