Бойко Борисов: ЕК приветства заявените от правителството намерения за справяне с корупцията и организираната престъпност
Европейската комисия (ЕК) приветства заявените от новото правителство намерения за справяне с корупцията и организираната престъпност, както и за преодоляване на слабостите по управлението на еврофондовете. Това съобщи пред Агенция "Фокус" премиерът Бойко Борисов, който е на работно посещение в Брюксел. Позицията е била изразена нееднократно на проведените срещи днес на отделните министри с представители на ЕК.
Говорителят на ЕК Марк Грей е изразил позиция, че българското правителство няма нужда от меден месец и че още от първия ден се е хванало на работа. Според него за българското правителство е ясно какво трябва да бъде направено срещу корупцията и организираната престъпност.
"Правителството ви знае какво се очаква от него, затова не смятам, че ни е нужен меден месец, преди сериозно да се заловим за работа", заявил Грей.
Според председателя на Европейската народна партия (ЕНП) Вилфрид Мартенс взаимното доверие между България и ЕС ще е трудно, но постижимо с решителни действия от страна на кабинета.
ОЛАФ подкрепя мерките на правителството за борба с корупцията
Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) подкрепя предприетите от правителството действия и мерките за борба с корупцията. Това подчерта на срещата си с премиера Бойко Борисов генералният директор на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер. В нея участваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министрите на правосъдието Маргарита Попова, на външните работи Румяна Желева и на земеделието и храните Мирослав Найденов, предаде правителствената информационна служба.
Получих пълна подкрепа от премиера Бойко Борисов за нещата, които искаме и трябва да се случат в България. Страната прави много в борбата с корупцията и трябва да продължи по този път. Ще подкрепяме новото правителство и неговите действия, заяви генералният директор на ОЛАФ. Според Брюнер борбата с корупцията е ключов елемент, за да се възстанови финансирането от европейските фондове.
„За България ще има още доклади, но аз съм оптимист. В сектор "правосъдие" резултатите не могат да дойдат за 2 седмици. Новият министър на правосъдието е изключително добър партньор, на който може да се вярва и това го казвам не като директор на ОЛАФ, а като бивш съдия", добавиБрюнер.
Министър-председателят Бойко Борисов подчерта, че доброто сътрудничество с ОЛАФ ще продължи, защото с част от екипа на службата той е работил като главен секретар на МВР.
В борбата с корупцията по еврофондовете имаме ясна и категорична политическа воля, заяви премиерът. Борисов посочи, че лично вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов ще отговаря за предприеманите действията, а той ще ги координира. Политика в еврофондовете няма и ние ще го демонстрираме като държава, категоричен е министър-председателят.
ЕК готова да ни отпусне още 300 млн. евро компенсации за АЕЦ "Козлодуй"
"Еврокомисията е склонна да отпусне на България 300 милиона евро допълнителни компенсации за АЕЦ „Козлодуй". Не е ясно обаче откъде ще бъдат намерени тези пари". Това съобщи от своя страна от Брюксел министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Според него единствената възможност е Европейския фонд за възстановяване на икономиката:
"Това, за което има общо разбиране, е, че трябва да продължи финансирането на международния фонд „Козлодуй" с тези 300 милиона евро, за които става дума. Не за първи път се появява проблемът, че между 2005 и 2009 година не е правено нищо по въпроса и когато в крайна сметка политическото ръководство на предишното правителство се задейства, се оказва, че заради финансовата криза нещата са вече доста трудни. И в момента се търси бюджетно решение, затова, въпреки че всички са съгласни, има консенсус за тези пари, те са бюджетно решение как точно да стане и откъде да дойдат".
Трайков отхвърли обвиненията в конфликт на интереси, които вчера президентът отправи към него във връзка с проекта „Горна Арда":
"Изключително некоректно изказване. Всъщност не се посочва защо има конфликт на интереси. Трябва да е публика на много ниско ниво, за да се хване на това изказване, защото първо, ако сравняваме цялата стойност на проектите, трябва да сравняваме 500 милиона за „Горна Арда" с 10 милиарда за „Белене". И второ, в случая с „Горна Арда" става дума за обща сума на проекта, в която държавата по никакъв начин не се е ангажирала до този момент с участие в тези проекти. Участието на партньорите в проекта е процес, който предстои да се случва," изтъкна Трайков, цитиран от БНР.
Росен Плевнелиев: ЕК одобрява реформите, предприети от правителството
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев изрази оптимизъм, че България ще получи година или две допълнително време за реализация на проектите по програма ИСПА.
Министър Плевнелиев, заедно с колегите си Нона Караджова и Трайчо Трайков обсъдиха по-нататъшното управление на еврофондовете с еврокомисаря за регионалната политика Павел Самецки.
"Ние вече влязохме на ниво проект по проект, детайл по детайл, защото миналото трябва да бъде изчистено възможно по-скоро. И ние ще имаме резултати към края на септември месец от тази гледна точка. Подходът тук е ясен - проект по проект, анализ, грешки, плюсове, минуси, допустими, недопустими. Така че ще имаме окончателния резултат в скоро време", подчерта Плевнелиев.
Правителството е получило подкрепа за намеренията и действията си до момента, стана ясно още от думите на министъра. Според него в Еврокомисията е имало известни опасения, свързани с усещането за революция в системата. Те обаче са били парирани с уверение, че правителството ще надгражда към това, което е било постигнато в момента и ще запази кадрите, които работят добре.
"В Брюксел са наясно с реформите, които поемаме. Те се одобряват генерално. Оценката за борбата с конфликтите на интереси, за борбата с корупцията, е изключително висока”, съобщи още министърът.
По думите му според ЕК правителството с действията си в първите няколко седмици е свършило много добра работа.
„Очакват се, разбира се, конкретни резултати. Но голямата разлика между това, което ние искаме да направим и това, което досега е правено, е именно в три неща. Първо, директна комуникация с тях. Проактивна комуникация с тях, т.е. ние се уговорихме от тук нататък как ще работим заедно по определени приоритети. И най-важното, разбира се, решаване на конкретни казуси. Например, какво правим, за да увеличим контрола в Национална агенция „Пътна инфраструктура”, какво правим, за да направим първия честен търг за магистрала „Тракия”. Това се отнася и за пречиствателните станции. От тази гледна точка, първите изявления от страна на Брюксел са положителни, тъй като тази промяна в подхода е точно това, което те искат да видят – прагматичност, експертност, вършене на работа”, каза Плевнелиев.
Първата работна визитата на премиера Бойко Борисов в Брюксел продължава със срещи с председателя на Европейската народна парния Вилфрид Мартенс и с председателя на ЕНП в Европейския парламент Жозеф Дол.
Утре премиерът Борисов ще разговаря с председателя на Европейския парламент Йежи Бузек и с еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас. Следобед е срещата с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.