Централите, произвеждащи ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), вероятно ще изгубят преференциите си. Това стана ясно вчера от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. "Парламентарната комисия, която ще наблюдава работата на ДКЕВР, може да предложи фотоволтаични централи с мощност над 30 киловата да спрат да получават по-високи тарифи за изкупуване на техния ток", заяви той.
"Идеята е още в начален стадий и тепърва ще се обсъжда", заяви по-късно депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев.
Бумът на фотоволтаичните централи и изискванията на Брюксел да не се подписват дългосрочни договори за изкупуване на ток са накарали управляващите да се замислят в посока намаляване или премахване на преференциите. Такива вече няма в Чехия, Испания и др., каза Червенкондев. Ако това бъде въведено и в нашите закони, ще засегне само новопостроени централи, информира в. "Стандарт".
Междувременно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) публикува на сайта си мотивите си за решението да увеличи с 13% центата на електроенергията. Председателят на регулатора Ангел Семерджиев заяви пред БНР:
Най-голям е делът за увеличение на крайната цена за разходите за възобновяеми източници. Става дума за цялото увеличение, което средно е 13.66%. 7.8% се дължи на разходите за възобновяеми източници, което заради емисиите е 2.5%. Влиянието на топлофикационните централи е 2.94%, дългосрочните договори 1.03%, мрежовите услуги 0.64%.