Без споразумение между Русия и Украйна засега, газовата мизерия продължава

12.01.2009 | 11:46
по статията работи: econ.bg
От страните-членки на ЕС България е с най-малко резерви от синьо гориво и с най-малко алтернативи
Без споразумение между Русия и Украйна засега, газовата мизерия продължава


Газовата криза в Европа се задълбочава след като спорът между Русия и Украйна относно цената за доставките на синьото гориво остава все така неразрешен, предаде AFP.

Русия пренебрегна настояванията на ЕС за незабавно подновяване на газовите доставки за Европа през Украйна точно преди срещата на европейските министри на енергетиката в Брюксел (ще се състои днес 12.01.09). На тази среща ще присъстват руският вицепремиер Игор Сечин, руският министър на енергетиката Сергей Шматко и Алексей Милер – главният изпълнителен директор на "Газпром".

Преговорите за подновяване на доставките се провалиха в края на миналата седмица, когато Русия обвини Украйна в опит за промяна на условията. Руският гняв беше предизвикан от добавен в последния момент анекс, в които Украйна твърди, че е изплатила всичките си задължения към „Газпром”. „Киев трябва да подпише споразумението без допълнителни анекси и условия”, заяви руският премиер Владимир Путин в разговор с чешкия премиер Мирек Тополанек.

От своя страна Киев твърди, че е готов да осигури подновяването на доставките. От ЕК дори съобщиха, че Украйна ще подпише ново споразумение, но тази информация не беше потвърдена от украинските власти.

„Москва не взима пленници и заложи имиджа си на достоен за доверие доставчик, за да извлече максимална икономическа и политическа изгода”, коментира руският ежедневник „Время Новости”. И действително ситуацията се влошава, особено за Балканите. Вече шести ден редица европейски държави са с напълно или частично отрязани доставки на газ от Русия през Украйна. Сред тези със 100% спрени доставки са България, Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония и Молдова, съобщават от Брюксел. Интересното в случая е, че ние сме единствената страна-членка на ЕС с изцяло спрени доставки, тъй като черпим суровината единствено от газопровода през Украйна. След нас са Словакия с 97% затегнато кранче, Гърция с 80%, Чехия със 71%, Австрия с 66%, Словения с 50%, Унгария с 45%, Румъния с 33%, Полша с 33%, Италия с 25%, Франция с 15% и Германия с 10% (60% само  за Южна Германия).

Според ЕК по отношение на алтернативите за страните-членки на ЕС в най-тежко положение отново сме ние – газовите ни запаси ще стигнат за 2-3 дни, като ще покрият 35% от търсенето, а алтернативното гориво ще стигне за 20 дни. Най-близо до нашето положение е Словакия – там има резерви от природен газ за няколко седмици, които покриват 76% от търсенето, а алтернативното гориво ще стигне за месец. Освен България и Словакия всички изброени по-горе страни-членки на ЕС имат алтернативи с доставки от други газопроводи, а Румъния увеличава с 60% домашния добив на синьо гориво.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...