Безизходица в България с организираната престъпност

11.11.2010 | 11:25
по статията работи:
Според NY Times подземният свят на мутрите в България става неспокоен
Безизходица в България с организираната престъпност

В статия, озаглавена: "Безизходица в България с организираната престъпност" журналистите от вестник (New York Times)"Ню Йорк таймс" Матю Брънуосър и Дорийн Карвахал коментират борбата на българските власти с организираната престъпност и оневинителните присъди на хора, заподозрени, че са били лидери в престъпния свят.

Когато новият български премиер Бойко Борисов дойде на власт, той обеща да смаже организираната престъпност. Сега обаче обещанието му е подложено на изпитание от слабата съдебна система, която този месец оправда двама мъже, заподозрени, че са ръководели престъпна банда, и освободи трети мъж, обвиняван, че е криминален бос, пишат авторите на статията, имайки предвид Златомир Иванов Баретата и братя Галеви.

Това е най-новият случай на оневиняване и поредната проява на снизходително отношение към хора, обвинявани в участие в организираната престъпност в една страна, зарекла се да изкорени корупцията, за да си извоюва членство в ЕС през 2007 г., пишат журналистите на "Ню Йорк таймс".

Тези случаи се превърнаха в бойно поле между правителството и съдебната власт, която не успя да осъди дори един единствен по-важен заподозрян за престъпления в сферата на организираната престъпност.

Тъмният подземен свят на мутрите в България става неспокоен, пишат журналистите и се позовават на публикации в български вестници, че престъпна банда е обявила награда от 400 000 евро за главата на премиера.

В статията се припомня, че новината за заплахата е била съобщена броени дни след оправдателната присъда на братята Галеви, обвинени, че са ръководели жестока престъпна група, замесена в измами, рекет и изнудване. Този случай беше внимателно следен от властите в ЕС и премиерът открито го нарече тест за България, пише американският вестник.

Те припомнят случая "Галеви" и по-специално това, че през юни 2009 г. двамата бизнесмени бяха пуснати от ареста, за да водят предизборната си кампания като кандидат-депутати. Тогава те се възползваха от разпоредбите на българския наказателен кодекс, позволяващи на регистрирани кандидати да спрат временно делата срещу себе си, отбелязват журналистите и добавят, че така е действал и Александър Томов, чието дело за корупция също беше отложено по същите причини.

Тези кандидат-политици не влязоха в парламента, но действията им породиха въпроса какво щеше да се случи с делата срещу тях, ако те бяха спечелили и бяха получили имунитет, отбелязват журналистите на "Ню Йорк таймс".

В статията се споменават осъдителните присъди на трима души, свързани с братя Галеви и се припомня, че в единият случай става дума за 6-месечна пробация на човек, пребил сина на разследващата журналистка от вестник "Струма" Лидия Павлова. Самата тя бе свидетел на обвинението срещу братя Галеви, въпреки че очакваше оневиняването на бизнесмените, отбелязват журналистите в края на статията си.

Цитират и думите на Павлова от интервю, взето с нея по телефона, в което тя казва, че не може да търпи несправедливостта, че не е единствената в България, че има много хора, които са били пребивани. В интервюто тя допълва, че няма кой да помогне на тези хора, защото институциите стоят зад техните нападатели, информира БТА.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...