Безработицата във Великобритания спадна до нивата си от началото на 2006 г.

20.01.2016 | 14:24
по статията работи: Даниел Василев
Заплатите на заетите на Острова също растат по-бързо, отколкото очакваха анализаторите
Безработицата във Великобритания спадна до нивата си от началото на 2006 г.
Снимка: Thinkstock/Guliver

Безработицата във Великобритания изненадващо регистрира най-ниската си стойност от почти десетилетие насам, а покачването на заплатите в страната се забави с по-нисък темп, отколкото икономистите прогнозираха на фона на продължаващото възстановяване на пазара на труда на Острова, предаде Bloomberg.

Възнагражденията за труд, в които не попадат бонусите, са се повишили с 1,9% през периода септември-ноември спрямо същия период на 2015 г., а през тримесечието, приключващо през октомври, тяхното повишаване е било от 2%, сочат данните на Офиса за национална статистика на Великобритания. Икономисти, интервюирани от Bloomberg, са очаквали през трите месеца до ноември заплащането да се покачи с 1,8%. Същевременно през същия период безработицата е спаднала до 5,1%, което е най-ниската ѝ стойност от тримесечието, приключващо през януари 2006 г.

След позитивните данни за представянето на икономиката и пазара на труда Bank of England ще трябва да оцени кога е най-добрият момент, за да започне да оттегля безпрецедентните стимули, които ижектира в стопанството на Великобритания през последните 7 години. Някои анализатори са на мнение, че при появата на недостиг на работна ръка на Острова ще започнe да се наблюдава инфлационен натиск, освен ако компаниите не успеят да увеличат производителността на всеки работни.

Гуверньорът на институцията Марк Карни коментира по-рано тази седмица, че данните за възнагражденията на работниците все още не са достатъчно високи, за да позволяват увеличаване на основния лихвен процент в страната, който се задържа на редкордно ниската си стойност от 0,5%. Съществува опасността поради забавянето на глобалната икономика централната банка на страната да не увеличи лихвените проценти през 2016 г., за разлика от Федералния резерв на САЩ, който ги повиши с 25 базисни пункта до 0,5% в средата на декември миналата година.

„Данните са изключително окуражаващи и най-вероятно доверието на потребителите и разходите им ще продължават да се увеличават със здравословен темп“, коментира Джеймс Найтли, икономист в лондонския клон на ING. “Въпреки това Марк Карни намекна, че лихвите няма да бъдат увеличени скоро, а предвид възможността от Брексит и забавянето на икономическата активност сякаш най-ранният хоризонт за покачването им остава ноември тази година“, допълни още експертът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...