Белгия може да не подпише търговското споразумение ЕС-Канада следващата седмица

14.10.2016 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия (ЕК), която договори споразумението и настоя за възможно най-бързото му прилагане, днес отказа да се обвърже с коментар по развитието на събитията
Белгия може да не подпише търговското споразумение ЕС-Канада следващата седмица
Снимка: БГНЕС

Парламентът на белгийската провинция Валония днес реши да не упълномощава вицепремиера Дидие Рейндерс да подпише на 18 октомври двустранното търговско споразумение между ЕС и Канада, съобщиха местни медии, цитирани от БТА.

Областният управител на Валония Пол Маниет е заявил, че няма да предостави на федералното правителство на Белгия съгласие да даде подкрепа за споразумението, докато тълкувателната декларация към него не бъде променена, така че да има правно обвързващ характер. Медиите съобщават, че по-рано днес областният съвет (парламент) на федерацията Валония-Брюксел не е успял да се произнесе по същата тема заради липсата на кворум на насроченото заседание.

Досега очакванията бяха идната седмица Съветът на ЕС в Люксембург във формат министри на търговията да подпише споразумението и то да бъде окончателно парафирано на церемония в Брюксел на 27 октомври. Процедурата предвижда, дори ако на 18 октомври Съветът не постигне тази цел, споразумението да може да бъде заверено и "на подпис" до 27 октомври.

Европейската комисия (ЕК), която договори споразумението и настоя за възможно най-бързото му прилагане, днес отказа да се обвърже с коментар по развитието на събитията. Досега пет държави - Австрия, Белгия, България, Румъния и Германия, изразиха възражения по сключването на споразумението с Канада. Германският конституционен съд вчера се произнесе в полза на подписването на документа, а България и Румъния се очаква да оттеглят възраженията си покрай договореното отпадане на канадските визи за техните граждани.

Представители на регионалните белгийски власти поясниха, че не налагат окончателно вето, а настояват за допълнителни преговори. По тяхно мнение преговорите следва да бъдат открити, щом ЕК твърди, че споразумението е много добро и полезно.

Федералното правителство на Белгия подкрепя CETA, но има нужда от подкрепата на регионалните власти в страната, за да даде официално одобрение.

Очаква се до края на деня Маниет да проведе разговор с френския президент Франсоа Оланд. Белгия трябва да даде окончателното си становище в понеделник.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...