Президентът на Сирия Башар ал Асад е повел страната си и целия Близък изток по опасен път, предупреди снощи Белият дом, цитиран от АФП и БТА.
"Асад е на път да загуби властта си, затова трябва да мислим за времето след като той си отиде, както вече правят 23-те милиона сирийци", заявил пред журналисти говорителят на Белия дом Джей Карни.
САЩ повишиха тона на своите критики по адрес на режима в Дамаск заради бруталната разправа с демонстрантите в редица райони на страната. Снощи държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън обяви, че според Вашингтон режимът в Дамаск носи отговорност за смъртта на близо 2000 цивилни, избити от силите за сигурност при потушаване на протестите. Клинтън подчерта отново, че Башар ал Асад вече е загубил легитимността си на държавен глава в страната си и че САЩ и техни съюзници разработват стратегия за оказване на допълнителен натиск извън обявените вчера допълнителни санкции.
Въпреки това говорител на Държавния департамент обяви, че посланикът на САЩ в Дамаск, Робърт Форд, който в момента е във Вашингтон, през близките дни ще се завърне на поста си. "Много е важно посланикът да се върне в Сирия, за да се заеме с важната задача да установи контакти със сирийската опозиция и да продължи да изтъква пред правителството в Дамаск нашата загриженост във връзка със събитията там", подчертал говорителят.
Преди месец посланик Форд вбеси властите в Дамаск с посещението си в Хама - градът, смятан за епицентър на бунта срещу режима. В интервю за телевизия ABC Робърт Форд обяви, че има намерение да продължи да пътува из Сирия.
Редица политически наблюдатели изтъкват, че засега САЩ се въздържат да отправят открит призив към Башар ал Асад, опасявайки се, че в Сирия може да се стигне до религиозна или гражданска война и че оттеглянето на сегашния президент ще създаде опасен вакуум във властта. В същото време, изтъкват някои наблюдатели, САЩ не разполагат с много средства за влияние върху политическата обстановка в Сирия.