Администрацията на Белия дом е наредила на правителствените агенции в САЩ да отстранят продуктите на компанията "Касперски" (Kaspersky Lab) от информационните си системи. Според президентския екип има загриженост от това, че базираната в Москва фирма е податлива на влияние от Кремъл.
Решението представлява рязък отговор на това, което разузнавателните агенции на страната описват като заплаха за националната сигурност, идваща в киберпространството от Русия и след изборна година, белязана от обвинения, че Москва използва интернет като оръжие в опит да повлияе на изборните резултати.
В специално изявление от "Касперски" отхвърлят обвиненията, както компанията прави на няколко пъти през последните месеци. "Никой не е представял достоверни доказателства, а обвиненията се основават на фалшиви предположения и неточни допускания", твърдят те.
Министерството на националната сигурност е изпратило нареждане до федералните агенции да проверят какви продукти на "Касперски" използват в рамките на месец и да спрат употребата им в идните 90 дни. "Министерството се тревожи за връзките между определени служители на "Касперски" и руското разузнаване, и други правителствени агенции, както и от законовите изисквания, които позволяват на руското разузнаване да изисква или да заставя компанията да му съдейства и да засича комуникации, преминаващи през руски мрежи", обясняват от ведомството.
На 11 юли правителствената агенция (U.S. General Services Administration или GSA) за управление на федералната администрация отстрани "Касперски" от списъка с одобрени доставчици за информационни технологии и оборудване за цифрова фотография. Посоченият мотив - да се гарантира сигурността на американските правителствени системи. Правителствените агенции ще могат да купуват продукти на компанията извън процедурите на GSA.
Британският Национален център за киберсигурност (NCSC) заяви тогава, че никога не е сертифицирал продуктите на "Касперски". "Сертифицираме чрез различни инициативи и търговците кандидатстват чрез някои от нашите акредитирани партньори. Но никога не сме включвали сред одобрените продукти такива от "Касперски", се казва в съобщението на центъра, която е част от GCHQ - британският еквивалент на Агенцията за национална сигурност на САЩ.