Европейската централна банка (ЕЦБ) ще има проблеми с въвеждането на парични стимули в стил САЩ. Това заяви бившият председател на Федералния резерв Бен Бернанке. Според него ЕЦБ ще се сблъска с политическа бариера при стартирането на подобна агресивна програма.
„Пречките пред това не са точно икономически“, заяви той. „Правните и политическите бариери ще бъдат много големи“, допълни Бернанке.
Той отговори и на критиците на програмата за масирани парични стимули на Фед, като ги определи като „лоши икономисти“ заради твърденията им, че количествените облекчения ще доведат до инфлация.
"Никога не е имало риск от инфлация. Икономиката беше в сериозен застой. Ако сме се притеснявали от нещо, то това е била дефлацията“, коментира Бернанке, визирайки икономическите условия при започването на количествените улеснения. „Четири години по-късно няма индикации за инфлация. Критиците казват: „Изчакайте още 5 години и ще има инфлация“. Такава обаче няма да има“, обяви Бернанке, цитиран от "Си Ен Би Си".
Количествените облекчения бяха стартирани в САЩ след началото на финансовата криза и изпадането на икономиката в рецесия. Наскоро обаче от Фед прекратиха програмата напълно, след като няколко пъти я ограничаваха.
Бернанке, който бе ръководител на централната банка по времето, когато бяха инициирани паричните стимули, заяви, че взетите тогава мерки са били необходими.
„Когато се случи проблема с Lehmon Brothers, страхът се мултиплицира и паниката стана много по-голяма“, коментира Bernanke по време на конференцията Schwab IMPCT.