Италианският премиер Силвио Берлускони ще подаде оставка след приемането на важните икономически реформи, които Рим обеща да въведе.
Информацията беше разпространена, след като дясноцентристката коалиция на Берлускони изгуби мнозинството си в парламента след решаващ вот и на фона на европейския натиск Италия да въведе финансите си в ред. За това информира Агенция "Фокус", позовавайки се на информация на АФП.
Оставката на Берлускони - 18 месеца преди изтичането на мандата му, ще остави управлението на страната в ръцете на президента Джорджо Наполитано. От службата на държавния глава посочиха, че той ще проведе консултации с „всяка политическа сила”, включително с настоящия дясноцентристки кабинет и с опозицията. Самият Берлускони заяви, че гледа благосклонно на идеята за предсрочни избори, като все пак подчерта, че окончателното решение зависи от държавния глава.
Така пред президента Наполитано стоят четири възможности – да разпусне парламента и да свика избори до 70 дни, да сформира временно технократско правителство, да разшири коалицията и да назначи Берлускони да я ръководи или да създаде правителство на "национално единство”.
Снощите депутатите трябваше да одобрят бюджетната равносметка на правителството за 2010 г. При гласуването правителството беше подкрепено от 308 депутати, а опозицията се въздържа да гласува. Числата обаче показаха, че кабинетът вече не разполага с абсолютно мнозинство от 316 гласа в 630-местната долна камара, информира БТА.
Така ще е много трудно Берлускони да прокара важни реформи, отбелязва в. Corriere della Sera. Лидерът на италианската опозиция Пиерлуиджи Берсани веднага призова Берлускони да подаде оставка, предадоха Франс прес и Ройтерс.
--------------------------------------------
Новината за оставката на италианския премиер се отрази положително на пазарите:
Търговията на Нюйоркската фондова борса вчера завърши с повишаване на основните индекси, след като Уолстрийт посрещна с облекчение новината, че италианският премиер Силвио Берлускони, чиято свръхзадлъжняла страна е на мушката на финансовите пазари,ще подаде оставка, предаде Франс прес.
Тенденциите през първата половина от работния ден бяха разнопосочни на фона на слуховете за намеренията на Берлускони, преди той да обяви, че ще се оттегли и да изпрати курсовете в посока нагоре.
"Следим еврото, продължаваме да се придържаме към идеята, че (Нюйоркската фондова борса) ще може да се насочи в посока нагоре, веднъж европейският дългов проблем да бъде преодолян", обобщи един брокер.
Промишленият индекс Dow Jones прибави близо 102 пункта, или повишение от 0,84%, за да приключи деня на равнище от 12 170 пункта. По-широкообхватният Standart and Poor's нарасна с близо 15 пункта, или с 1,17%, до ниво от близо 1276 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq прибави 32 пункта, или повишение от 1,20%, за да приключи деня на равнище от 2727 пункта.
Американските държавни облигации поевтиняха на фона на оптимизма. Доходността по 10-годишните достигна 2,06 %, при 1,99 % в понеделник вечерта, а тази по 30-годишните нарасна от 3,03 % на 3,12 %.
Борсовите индекси в Азия също се повишиха днес, след като италианският премиер Силвио Берлускони обяви оставката си, предаде Асошиейтед прес.
Водещият японски индекс Nikkei-225 добави един процент към своята стойност и достигна равнище от 8742 пункта. Сутрешната търговия бе белязана от осезаем ръст на водещите индекси и в останалите страни от Източна Азия.
Допълнителен оптимизъм на финансовите пазари внесе новината, че инфлацията в Китай е намаляла на годишна основа трети пореден месец. През октомври тя се е понижила с 5,5 % спрямо същия месец миналата година.
Лихвата по 10-годишните италиански държавни облигации се понижи леко при азиатската търговия след новината за предстоящото в скоро време оттегляне на Берлускони, предаде още АФП. Тя спадна тази сутрин до 6,65%, след като достигна вчера исторически рекорд след въвеждането на еврото от 6,77%.