Спадащото доверие във финансовата система на САЩ и тежкото състояние на двете най-големи ипотечни компании в страната, Fannie Mae и Freddie Mac, може да подтикне Вашингтон към радикални мерки. Според агенция Bloomberg управителят на Федералния резерв Бен Бернанке и финансовият министър на САЩ Хенри Полсън са под сериозен натиск за използване на мерки за овладяване на кризата на ипотечния и финансов пазар, които напомнят политиката на силна държавна намеса, популярна по времето на Великата депресия от 30-те години на миналия век.
Сред предлаганите методи са: изпоплзване на пари на данъкоплатците за частично компенсиране на загубите на Fannie Mae и Freddie Mac, създаване на специални агенции за изкупуване и рефинансиране на просрочените ипотеки и дори одържавяване на губещи частни финансови компании.
Повод за обмислянето на такива идеи са слабите резултати от действията на монетарните власти в САЩ за излизане от ипотечната криза и избягване на рецесионно развитие на икономмиката. Нито рекордно ниските равнища на основната лихва в страната, нито пакетът от мерки за стимулиране на икономиката в размер на 168 млрд. долара успяха да влеят свежи сили в стопанството на страната и да възстановят доверието, че тя ще съумее да избегне рецесията. Последните доказателства за това са спадащите цени в сектора на жилищните имоти и нестабилното състояние на Fannie Mae и Freddie Mac.
Въпреки изброените до тук неща, част от икономическите анализатори в САЩ продължават да смятат, че частният сектор ще успее сам да излезе от кризата и няма да се наложи мащабна държавна намеса от страна на Вашингтон.