Бивши кадри на МДААР уредили поръчки за милиони левове

29.09.2009 | 08:51
по статията работи:
Отделът "електронно правителство" се опитва да превземе и МТИТС. Бившите подчинени на Николай Василев се опитват да запазят постовете си
Бивши кадри на МДААР уредили поръчки за милиони левове

Приятелски кръг от закритото вече министерство на държавната администрация се опитва да превземе Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Целта е да запази старите си властови позиции и да продължи да манипулира провеждането на обществени поръчки.

Отделът "Електронно правителство" се мести от затвореното ведомство и вече е подчинено на транспортния министър Александър Цветков. Хората от стария отдел "със зъби и нокти" се опитват да бъдат назначени в същата структура, за да се доберат до "апетитни проекти", които ще им донесат печалби от десетки милиони. Те са наследени от бившето Министерство на държавната администрация (МДААР), където същите хора начело с ексдиректора на бившата дирекция "Електронно правителство" Юрий Алкалай са лобирали близки до тях фирми да спечелят обществените поръчки.

"Търговете на тези хора трябва да бъдат разследвани от прокурор. Вместо това те се опитват да продължат да подпомагат дейността на фирмите, спечелили конкурсите, и да осигуряват пари за осъществяването им", смятат експерти.

Начело на комбината е Биляна Дякова, която е главен секретар на ведомството при новия кабинет. С нея са Юрий Алкалай и Борислав Бочев от разформирования отдел, които още са на улицата. Тримата са изготвили устройствен правилник на транспортното министерство, който ще бъде внесен от Дякова. Алкалай пък се готви да оглави отдела за е-правителството.

Триото е играло ключова роля за провеждането на над 200 обществени поръчки във ведомството на Николай Василев, твърдят източници на "Стандарт". Едва десетина от тях са спечелени от случайни фирми, които са дали най-добри условия. За останалите процедури се смята, че са манипулирани. Това е ставало както чрез самия избор на предмет на поръчката, чрез изготвянето на техническите задания, които облагодетелстват строго определена фирма.

Налагани са и определени критерии за подбор на изпълнител - например опит от 12 години, на които отговаря само един от кандидатите. Така ставало възможно да се избират оферти, чиито цени са с пъти по-високи от реалните. Съставът на комисиите пък бил определян така, че да гарантира сигурно спечелване от страна на предварително зададения кандидат.

Необходимостта от провеждане на обществената поръчка била обоснована с докладна записка от Юрий Алкалай, а разходът - одобряван от "дясната му ръка" Биляна Дякова, която е била главен секретар на МДААР. Самата тръжна документация и допускането на кандидатите до конкурсите са се одобрявали от близката до Дякова Вера Митрева, която е юридически консултант на закритото министерство. Като членове на комисиите се редуват Митрева, Алкалай и подчиненият му Борислав Бочев.

Така групата е успяла да разпредели 15 млн. лева през 2008 г. и най-малко 10 милиона от отделените за 2009 г. 18 милиона.

Тримата експерти по информационни технологии са успели да прокарат чрез конкурси скандални проекти, които гарантират солидни икономически печалби в бъдеще. В същото време част от проектите остават незавършени, което поставя под съмнение тяхната целесъобразност.

Първият е изработването на Стратегия за изграждане на електронното правителство. Цената му е 1 млн. лв., а парите са по програма ФАР.

По-късно приоритетите в изграждането на електронното правителство са сменени. За да могат парите да бъдат отчетени като усвоени обаче, по предложение на Юрий Алкалай министерството на администрацията приема само уводната част, или 10 от общо 2000 страници. Така на практика стратегията остава неприета, а страната ни продължава да изгражда е-правителството без стратегия и референтен модел, което води до сериозен финансов преразход.

Друг милион е изхарчен за "Изграждане на среда за електронни разплащания при предоставянето на електронни административни услуги". Изпълнител е фирмата "Датамакс". Според експерти изградената система обаче струва наполовина. Вместо да се направи т. нар. "payment gateway" (връзка с платежните системи в страната), което съответства на изискванията на Европейския съюз и струва около 200 000 лв., се предлага изграждането на единна среда за разплащане. Така обаче "Датамакс" си осигурявали възможността всички плащания да минават през тяхната система, а по този начин част от средствата ще остават при тях. Никой от конкурентите нямал шанс да се докосне до поръчката, условието за брой офиси в страната било написано така, че само "Датамакс" отговаряла на него.

По същия начин като единствена, която отговаря на условията, печели конкурс и фирмата "Скрипто". Той е за договор за абонаментна и лицензионна поддръжка за осигуряване безотказно и безпроблемно функциониране на "Система за защита на електронна поща". Сумите за поддръжка на софтуер, които се плащат, са около 10 пъти по-високи от реалните. Фирмата сключва договор до септември 2009 г., но през май договорът е продължен чак до септември 2010 г.

В друг търг за компютри пък са доставени конфигурации с по-ниски показатели. Техниката се приема от Юрий Алкалай и със съгласието на Биляна Дякова. Ако доставката закъснее се подписват протоколи, че тя всъщност е оставена на отговорно пазене при доставчика. След това МДААР плаща на "Еконт експрес" превоза до общините. Малка подробност е, че дружеството е собственост на "Еконт транс", в което пък Алкалай е член на съвета на директорите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...