Бившите собственици на "Юкос" искат строго енергино споразумение между ЕС и Русия

02.12.2009 | 12:50
по статията работи: econ.bg
Ако се разчита на приятелски език, всичко ще свърши с катастрофа, казват от GML
Бившите собственици на "Юкос" искат строго енергино споразумение между ЕС и Русия

Вкопчени в дългогодишна битка с Русия, бившите собственици на енергийния гигант „Юкос" призоваха Брюксел да договори по-строги условия с Москва в областта на енергетиката, за да се защитят други инвеститори.

Инвеститорите, стоящи зад мажоритарния собственик на „Юкос" GML, нямат шанс да си получат обратно парите, освен ако не намерят юридическа база за обжалване, казва директорът на GML Тим Осборн.

„Най-важното за нас е, че Русия е обвързана с Договора за енергийната харта (ECT). Това задължава ЕС да се пребори за по-строго и обвързващо споразумение с Русия в енергийната сфера или посредством ECT, или посредством условията на новото споразумение за партньорство с Москва. Ако се разчита на приятелски език, всичко ще свърши с катастрофа", коментира Осборн пред EUobserver.

Коментарът на директора на GML дойде след като съдът в Хага постанови, че Русия е обвързана от ECT. Москва подписа договора, но не е завършила процеса на ратификация - факт, който в крайна сметка не се оказа от значение за съда. Това съдебно решение позволява на GML да търси компенсация от 100 млрд. долара (66 млрд. евро) заради мотивираното от политически причини, според компанията, разцепване на „Юкос" през 2003-2004 година. Решението може да е от полза и за по-малките инвеститори на „Юкос" като Rosinvest, но няма да помогне на бившия президент на руската компания Михаил Ходорковски, който най-вероятно ще остане доживот в затвора в Сибир.

През октомври Русия оттегли подписа си на ECT и блокира възможността за нови дела съгласно енергийната харта. Този ход хвърли съмнение върху шанса на Москва да влезе в СТО. Заради тези действия на Русия ЕС реши да смени тактиката и да търси сключване на енергийно споразумение като част от споразумението за партньорство, основаващо се на принципите на ECT, а не на самия договор.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...