Джавит Чаглар, един от най-известните бизнесмени на Бурса, стои в основата на сдобряването между президентите на Турция и Русия Реджеп Тайип Ердоган Ердоган и Владимир Путин, писа турският в. "Хюриет", цитиран от БТА.
Англоезичното издание на вестника - "Хюриет дейли нюз", публикува подробности за ролята и личността на Чаглар, изселник от гръцка Тракия.
След безрезултатни опити на редица политици да съдействат за разрешаването на кризата, началникът на Генщаба Хулуси Акар препоръчал бизнесмена Джавит Чаглар от Бурса на Ердоган като човека, който може да стопи ледовете между двамата президенти.
Джавит Чаглар имал дълбоки връзки с Рамазан Абдулатипов, лидера на Дагестан, където бизнесменът направил значителни инвестиции. Познанството между двамата датирало от 1990-те години, когато Джавит Чаглар бе държавен министър в правителството на покойния Сюлейман Демирел. Абдулатипов тогава бил помощник на Борис Елцин. През същия период ген. Хулуси Акар пък бил адютант на тогавашния началник на Генералния щаб Исмаил Хаккъ Карадайъ.
Турският бизнесмен и дагестанският лидер успели да се свържат с близкото обкръжение на Путин и да осигурят канал за разговори. Така постепенно се стигнало до развръзката с изпратеното от Ердоган до Путин писмо, което откри пътя за помирение между двете страни.
Джавит Чаглар е бил на борда на самолета, с който в нощта на 23 срещу 24 юни писмото на Ердоган е било изпратено за Ташкент, където по това време се намирал Путин за участие в срещата на високо равнище на Шанхайската организация за сътрудничество.
Чаглар е известен като политик и бизнесмен, но също и като човек, участвал в тайни операции на турската държава. Екипът, който залови лидера на Кюрдската работническа партия (ПКК) Абдуллах Йоджалан при операция в Кения през 1999 г., го бе довел в Турция с частния самолет на Джавит Чаглар.
Фамилията на бизнесмена е от най-известните в Бурса с изселническо потекло от Балканите.
Джавит Чаглар е родом от Комотини, гръцка Тракия. Президент е на "Нергис холдинг". В периода 1992-2001 г. Джавит Чаглар бе на върха на политическия елит на Турция. После обаче бе съден за корупция, а през 2005 г. получи условна присъда от 3 години затвор.